Čištění fotovoltaiky: jak se do toho pustit?

Veľa ľudí sa do čistenia fotovoltaickej elektrárne púšťa na vlastnú päsť, pretože je to pre nich lacnejšia záležitosť. Čas od času sa ale oplatí zveriť sa do rúk odborníkov: špecializovanej spoločnosti, ktorá používa špeciálne zariadenia aj umývacie prostriedky a môže tak dosiahnuť oveľa lepšie výsledky pri čistení. Avšak základné čistenie od prachu či listov môžete zvládnuť aj vy a zvýšiť tak účinnosť svojho solárneho systému.

Domáce čistenie fotovoltaiky

Na čistenie môžete použiť klasickú neabrazívnu špongiu (je dôležité, aby huba povrch solárnych panelov nepoškriabala). Ako čistiaci prostriedok môžete zvoliť vodu s univerzálnym saponátom na umývanie. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám a prostriedkom, ktoré sú abrazívne – opäť by mohlo dôjsť k poškriabaniu fotovoltaických panelov a tým k zníženiu ich účinnosti aj životnosti. Tlakový čistič sa obvykle nepoužíva, mali by ste si vystačiť iba s normálnou hadicou. Aj vysoký tlak by mohol spôsobiť poškodenie solárnych panelov.

Pozor na bezpečnosť

Najlepší spôsob, ako umývať systémy, je zo zeme s dlhou tyčou, na ktorej bude upevnená huba. Nie vždy je to však možné. Pokiaľ sa aj napriek tomu rozhodnete umyť si solárne panely sami, je potrebné zaistiť si bezpečnostný postroj a lano, ktoré by zabránili prípadnému pádu na zem. Práve túto metódu používajú špecializované spoločnosti. Samozrejmosťou by mala byť aj prilba. Vzhľadom na to, že sa odporúča jedno až dve čistenia za rok, oplatí sa do tohto zariadenia investovať.

Jednoduchšia údržba fotovoltaickej elektrárne

Na trhu je k dostaniu stále viac prostriedkov, ktoré môžu výrazne pomôcť s údržbou fotovoltaických panelov. Napríklad špeciálne nátery, ktoré odpudzujú prach aj ďalšie znečistenie (a môžu tiež pomôcť pri čistení – napríklad vtáčí trus už nebude také ťažké odstrániť). Ďalšou možnosťou sú robotické čističe alebo špeciálne zariadenia, ktoré monitorujú množstvo nečistôt na povrchu solárnych panelov.