Kolagén propagujú mnohé celebrity. Je však skutočne nutné ho užívať?

Ak aktívne prechádzate sociálne siete, potom ste určite narazili na jednu vec, a síce na nadmernú propagáciu prípravkov obsahujúcich kolagén. Najmä známe české herečky alebo modelky propagujú prípravky, ktoré obsahujú práve túto vo vode nerozpustnú bielkovinu, ktorá sa z nášho tela začína v neskoršom roku života vytrácať. Možno si teraz kladiete jednu otázku, a síce je skutočne nutné kolagén užívať? Nie je to iba tendencia donútiť ľudí k tomu, aby si kúpili len ďalší zbytočný prípravok alebo doplnok stravy? Spýtali sme sa preto za vás odborníkov.

Kolagén je pre telo potrebný

Či už budete užívať kolagén vo forme elixíru mladosti Rays of Beuty alebo v podobe tabliet či vo vode rozpustného prášku, urobíte tým, podľa odborníkov, dobre. Ako už bolo načrtnuté, kolagén je bielkovina, ktorá sa po tridsiatom roku života začína z tela aktívne vytrácať. Možno si hovoríte, že látok je v tele ešte hromada, kolagén nepotrebujete. Lenže ono to nie je tak úplne pravda.

Kolagén je totiž obsiahnutý v mnohých častiach nášho tela. Nachádza sa vo vlasoch, nechtoch, kĺboch, tiež v chrupavkách, kostiach a okrem iného aj v našej pleti a pokožke. Práve vytrácajúci sa kolagén je dôvodom toho, že na tvári pribúdajú vrásky a že naša pleť už dávno nie je tak pružná, akú bola kedysi. Ak sa chcete vyhnúť aj tomu scenáru, že vás bude bolieť celé telo (a najviac teda kĺby) pri každej ťažšej fyzickej námahe, potom je načase tiež staviť na kolagén, ktorý budete dopĺňať do svojho tela formou spomínaných doplnkov.

Kolagén užívajte aj pri zdravom životnom štýle

Ak máte viac ako tridsať, mali by ste si kolagén zaobstarať a začať ho aktívne užívať. Vyhnete sa tým vráskam, tiež bolestivým kĺbom, polámaným nechtom a padajúcim vlasom. Že žijete zdravým životným štýlom a nechcete doň zakomponovať žiadne také doplnky? Kolagén ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom, rovnako ako ide ruka v ruke s materstvom.

Áno, čítate dobre. Aj počas materstva možno kolagén užívať. Dokonca sa to aj odporúča. Dôvodom toho je fakt, že kolagén bojuje s rôznymi telesnými neduhmi, ako je napríklad visiaca koža alebo mdlá pleť či zhoršená kvalita pleti. Dokáže ženu dostať po pôrode a náročnom dojčení opätovne do kondície, a to pomerne rýchlo.