Budujte vzťah na dôvere

„Ty mi neveríš?“ Myslím, že táto veta zaznie párkrát v každom vzťahu. Odpoveďou býva väčšinou chlácholící: „Ale to vieš, že verím …“ Nie vždy sú však tieto frázy, použité na upokojenie náprotivku, myslené úprimne.

Do hŕbu vzťahov sa občas vkradne neistota a žiarlivosť. Môže to byť napríklad tá pohľadná kolegyne z práce, ktorá má kanceláriu hneď vedľa vášho partnera, alebo tá bývalá spolužiačka, ktorá ho pozýva na kávu a veľmi často tiež bývalá priateľka.

Žiarlivosť je ale vo svojej podstate úplne prirodzená a vypovedá tiež o tom, že vám na partnerovi záleží. Dôležité je si včas uvedomiť, že všetko má svoje medze. Ako milujúci priateľka určite nechcete byť tá, ktorá sleduje každý krok svojho miláčika, prečíta mu esemesky, zatiaľ čo spí a zakazuje akúkoľvek aktivitu s priateľmi okrem tej, u ktorej budete prítomná.

A čo vaša drahá polovička? Nevypočúva vás zakaždým, keď sa zdržíte v práci? Neoveruje si, či ste do tej kaviarne popoludní vskutku vyrazila s kamarátkou?

Ak vnímate, že vo vašom vzťahu chýba trocha vzájomnej dôvery, nebojte sa jej začať s partnerom budovať.

komunikujte

Prvým krokom je samozrejme komunikácia. Je dôležité, aby váš náprotivok vedel, že sa v súčasnom stave necítite dobre. Že vám schádza trocha dôvery z jeho strany, alebo že máte problém dôverovať jemu. Skúste spoločne nájsť dôvod, prečo by to tak mohlo byť.

Ak plánujete pracovnú schôdzku s kolegom alebo vyrážate na kávu s priateľmi, povedzte to partnerovi. Zapieranie alebo lži problém nevyrieši, naopak vzbudí podozrenie a budú dôvodom ku konfliktu a nedôvere. Poproste partnera o totéž- ak budete vedieť, že sa zíde s dávnou známou, budete predsa pokojnejší, ak budete vedieť, že sa schôdzka koná a s kým bude vaša polovička tráviť čas. Nebudete musieť zbytočne pátrať a narušovať súkromie druhého.

Ako už bolo vyššie uvedené, žiarlivosť je prirodzená a vkráda sa takmer do každého vzťahu. Pokiaľ má podobu jednoduchého občasného provokovanie a neuberá vám alebo partnerovi na slobode a spokojnosti, prijmite ju ako súčasť spoločného života.