Chýba vám vitamín D? To vám telo oznámi samo

Vitamín D je jedným z kľúčových vitamínov, ktoré telo k svojmu normálnemu a bezproblémovému fungovaniu potrebuje. Kým počas leta si môže vitamín D vytvárať telo úplne samo, a to vďaka slnečným lúčom, čo sa zdroj vitamínu D, v zime je telo závislé len na človeku. Vitamín D totiž dostáva rýdzo z potravy, preto by sme sa mali snažiť o to, aby naša strava bola na vitamín D trochu vydatnejšie. Inak nám hrozí to, že vitamínu D budeme mať nedostatok, čo sa prejavuje mnohými nepríjemnými príznakmi.

Pýtate sa, ako konkrétne zistíte, že vám chýba vitamín D? Rovnako ako v mnohých iných situáciách, aj v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na samo telo. To vám totiž samo povie, kedy ho trápi nedostatok vitamínu D.

Zvýši sa krvný tlak

Jedným typickým signálom poukazujúcim na nedostatok vitamínu D je vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak býva všeobecne známkou nedostatku živín a dôležitých minerálov, často za ním stojí práve nedostatok vitamínu D.

Nespavosť

Ak vám chýba vitamín D, skôr alebo neskôr sa dostaví nespavosť čiže insomnia. Ak vás nespavosť trápi a skôr ste s týmto problémom nemali, čo do činenia, potom prichádza do úvahy fakt, že vám vitamín D chýba.

Ak ide s nespavosťou ruka v ruke mrzutosť alebo precitlivenosť, potom je to jasný prípad nedostatku vitamínu D. V takom prípade vitamín D zaraďte viac do svojho jedálnička, prípadne investujte do doplnkov stravy.

Únavovej zlomeniny

Nedostatok vitamínu D okrem iného stojí aj za takzvanými únavovým zlomeninami. Jim predchádza oslabenie kostí z dôvodu toho, že vitamín D nepodporil dôležité vstrebávanie vápnika a fosforu, bez čoho sa kosti nezaobídu.

Svalová slabosť a znížená vytrvalosť

Nedostatok vitamínu D sa výrazne prejavuje aj na fyzickej kondícii, športovom výkone a všeobecne na telesnom pocite. S nedostatkom vitamínu D prichádza na svalovú slabosť, tiež na zníženú vytrvalosť. Aj jedno poschodie vám razom pripadá, že zdolávate najvyššiu horu sveta.