Čierna ryža? Existuje a je to pochúťka!

Bielu ryžu pozná určite každý z nás, ale už ste počuli o čierne ryžu? Že ešte nie? Tak sa nenechajte o túto lahôdku pripraviť. 

„Zakázaná“ čierna ryža 

Na tom, že je „zakázaná“ nehľadajte nič nezákonného. V skutočnosti má tento názov korene už v starej Číne. Kedysi dávno sa táto ryža podávala iba čínskym cisárom v Zakázanom meste, a odtiaľ plynie jej názov. Už v tej dobe ľudia vedeli, že je dobrá pre pečeň, obličky a žalúdok. 

Gurmánsky aj estetický zážitok 

Ryža, ktorú všetci poznáme z našej i medzinárodnej kuchyne, je biela, neutrálna a väčšinou si na ňu všetci chutia. Ale čierna ryža vám z pokrmu urobí niečo výnimočné, ako na chuti tak i vzhľadom. Veľmi sa vyníma s výrazne zafarbenými potravinami napr. Tekvice, mango. Tento farebný kontrast láka mnoho ľudí k vyfocení a zdieľanie na sociálnych sieťach. Čiernu ryžu môžeme použiť aj do dezertov, ale ryža nie je sama o sebe sladká. Má príjemnú orechovú príchuť, a preto je tak často používaná do šalátov a ľahkých diétnych pokrmov. 

Čo je na čiernej ryžu tak zdravého? 

Farba ryža pochádza z antokyanínov – nájdeme ich v potravinách podobnej farby ako sú napríklad černice. Diéty bohaté práve na tieto antioxidanty, by mohli pomáhať pri prevencii proti rakovine aj ochorenia srdca. Čierna ryža dokáže zabraňovať vstrebávanie cholesterolu a pomáha strážiť hladinu cukru v krvi. Táto ryža nám dodáva luteín a zeaxantín, ktoré sú dôležité pre dobrý zrak. Zakázaná ryža obsahuje viac bielkovín a vlákniny a menej kalórií ako jej biela odroda. Ako všetky ostatné ryže aj táto je bezlepková. Táto ryža je ideálny pomocník k chudnutiu. Udrží dlhší pocit sýtosti a napomáha znižovať chuť do jedla. 

Ako sa pripravuje? 

Pripraviť čiernu ryžu trvá asi hodinu. Preto je treba si na to pripraviť dostatočnú časovú rezervu. Budeme potrebovať pomer 2 diely vody na 1 diel ryže, rovnako ako u bežnej bielej ryže. Vodu privedieme k varu a potom pridáme ryžu. Prikryjeme hrniec pokrievkou. Varíme do chvíle, kedy voda vsiakne do zrniek ryže a zmäkne. Na šálku surovej ryže vzniknú asi dva hrnčeky ryže varené. 

Kde ryžu zohnať? 

Zakázanú čiernu ryžu zakúpite v obchodoch so zdravou výživou, bio potravinách či v obchodoch s ázijskými potravinami.