Čistenie pneumatík a kolies automobilu: nejde iba o krásny vzhľad

Pneumatiky sú pri prevádzke automobilu jednou z najnamáhavejších súčastí. Vystavené sú horúčave, špine, prachu, štrku, soli, ľadu, roztavenému asfaltu, snehu a podobne. Toto všetko ich môže poškodzovať a znečisťovať. Ak by starostlivosť o pneumatiky bola obmedzená na čistenie mydlovou vodou, nedosiahli by sme spoľahlivých výsledkov. Predĺžiť životnosť môžete jedine so správnymi prostriedkami na umývanie pneumatík.

Ako čistiť pneumatiky?

Spolu s pneumatikami by sme sa mali pustiť aj do čistenia diskov kolies. Ani ich očistu sa totiž neoplatí prehliadať z hľadiska bezpečnej prevádzky automobilu. Do čistenia pneumatík a diskov by sme sa mali pustiť ešte predtým, než začneme umývať zvyšné časti vozidla. Dôvody sú hneď dva. Po prvé môže dôjsť k striekaniu vody nežiaducim smerom (kvapky vody môžu znečistiť kapotu vozidla, dvere alebo aj okienka). Po druhé môžu prostriedky na čistenie pneumatík obsahovať silné chemikálie, ktoré budete chcieť zo zvyšku vozidla odstrániť čo najskôr. Preto by sme sa po čistení kolies mali ihneď pustiť do vyčistenia exteriéru celého auta.

Čím čistiť pneumatiky?

Na trhu nájdete množstvo produktov, ktoré sú určené na čistenie pneumatík a diskov kolies. Obvykle sú to veľmi silné chemikálie. Môže ísť o špeciálnu penu, ktorú nastriekate na pneumatiky a disky, necháte chvíľu pôsobiť a potom ich opláchnete prúdom vody. Pri jej aplikácii buďte opatrní, nie je od veci používať ochranné rukavice. Výhodou takto silných a nebezpečných chemikálií je to, že si poradia aj s tak odolnými nečistotami, ako je brzdný prach, ktorý sa na kolesách usadzuje.

Ako často čistiť pneumatiky?

V prvom rade by sme sa o pneumatiky mali postarať zakaždým, keď vieme, že sme ich silne znečistili (napríklad roztaveným asfaltom, prejazdom v bahne a pod.). Ak svoje vozidlo využívate skôr pre „mestskú“ prevádzku, nejakú chvíľu potrvá, kým sa znečistí tak, aby to bolo zrejmé a ovplyvnilo to jazdné vlastnosti vozidla. Ideálne je pneumatiky vždy intenzívne vyčistiť na konci sezóny (teda keď sa chystáte prezuť na zimné alebo naopak na letné pneumatiky).