Čo ste možno nevedeli o Jamajke

Niektorí ľudia neveria, že jamajský bôb zvíťazí! Túto hlášku si pravdepodobne hneď vybaví každý milovník filmov, pokiaľ sa niekde zmieni „Jamajka“. Populárna snímka plná černochov nazvaná Kokosy na snehu sa stále radí k najobľúbenejším komédiám, ktoré sa kedy vypustili do sveta. Aj vďaka tejto kultovej komediálnej snímke sa mnoho ľudí vydáva práve na Jamajku, kde chcú spoznať kultúru, ale aj tunajšie pokrmy. Než sa sem vydáte, prezradíme vám o Jamajke niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste možno doteraz nepočuli alebo nemali tušenie.

Zaujímavosti o Jamajke

  • Vedeli ste, že niektorí jamajskí obyvatelia vyznávajú takzvané rastafariánstvo? Ide o náboženské hnutie, keď tí, ktorí to vyznávajú, nesmú piť alkohol alebo konzumovať mäso. V krajine však nájdete skôr tých, ktorí veria v kresťanstvo.
  • Vedeli ste, že na Jamajke je legálna marihuana? Je tomu už dlho, čo je tu marihuana legálna, avšak pred piatimi rokmi bola schválená jej dekriminalizácia. Dalo by sa povedať, že tu rastie konope ako burina a ľudia z nej aj varia, nielen ju fajčia.
  • Vedeli ste, že aj keď je úradným jazykom angličtina, tak rodným jazykom väčšiny Jamajčanov je takzvané „paitos“ alebo aj „patwa“? Ide o akýsi slang, ktorý vznikol z angličtiny a ktorý bol dovezený z Afriky.
  • Vedeli ste, že Jamajčania sa nikdy nikam neponáhľajú? Ich život je skrátka pohodový, praktizujú heslo „No problem man“.
  • Vedeli ste, že tunajšou narodeninovou tradíciou je posypať oslávenca múkou? Na narodeninového oslávenca sa vždy počká a potom sa nečakane posype práve touto surovinou.
  • Vedeli ste, že tunajšia káva je považovaná za jednu z vôbec najlepších na svete? Ak ste milovníkom kávy, potom si ju práve na Jamajke musíte dopriať.
  • Vedeli ste, že na Jamajke sú k dostaniu aj kvalitné rumy, ktoré sa tu vyrábajú? K najexkluzívnejším kúskom patrí rozhodne Appleton Estate Rum, ktorý sa dokonca dá kúpiť v niekoľkých variantoch.