Cvičenie s vlastnou váhou tela: Prečo zabudnúť na posilňovňu?

„Nemám čas chodiť do posilňovne“. „Nebaví ma zdvíhať činky“. „Mám okolo pása pneumatiku a vyzerám hlúpo“. Tiež sa neustále vyhovárate, prečo nemôžete urobiť niečo pre zlepšenie svojej telesnej kondície? Je na čase prestať s podobnými výhovorkami a začať naozaj cvičiť. Najjednoduchšie a najefektívnejšie je cvičenie s vlastnou váhou tela.

Keď všetky výhovorky padnú

V prípade cvičenia s vlastnou váhou tela padajú všetky vyššie spomínané výhovorky. Nie ste viazaní na dobu, kedy práve majú v posilňovni otvorené. Otváraciu dobu si totiž v tomto prípade určujete iba vy sami vtedy, a to vtedy, keď máte práve čas. A ruku na srdce aj v tom najnabitejšom programe sa taký okamih nájde. Nemusíte tiež zdvíhať žiadne činky a byť frustrovaní z toho, že váš kamarát zdvihne väčšiu záťaž. Pracujete tu iba s váhou svojho tela, čo je zároveň najefektívnejšie. Nikto vás nebude hlúpo okukovať, že nevlastníte práve dokonalú postavu. Cvičenie s vlastnou váhou tela nie je náročné ani na vybavenie, ani na priestor. Stačí vám kúsok miesta doma v obývačke alebo v spálni.

Stačí si spomenúť na hodiny telocviku

Neriešte tiež žiadny systém cvičenia. Nie je potrebné sa ním zaoberať, dôležité je predsa hlavne začať čo najskôr cvičiť. Jednoducho vyskúšate niektorý zo cvikov pracujúcich s váhou vášho tela. Väčšinu tých základných určite ešte poznáte zo školských hodín telesnej výchovy. Patria medzi ne napríklad kľučky alebo drepy, žabiaky, sklapovačky, vzpory, mosty. Ľahnete si, urobíte pár klikov a hneď viete, na čom ste. Čo na prvýkrát zvládnete. Je hlúposť premýšľať o nejakom systéme, ako posilniť tú či onú partiu svalov, ako najviac schudnúť na zadku a podobne. Čas urobí tento systém za vás. Chcete predsa robiť niečo pre seba, nie pre svoje ego. Ak budete skúšať, sami čoskoro prídete na to, čo je najefektívnejšie.