Detoxikácia? Všeliekom je červená repa

Blíži sa jar. Cítite sa unavení a bez energie napriek tomu, že vonku už začínajú kvitnúť kvietky a slniečko vás povzbudzuje svojimi lúčmi? Niet divu. Zima vám vzala veľa energie a jarná únava je toho typickým príznakom. Jedným z jej príčin je aj skutočnosť, že ste po zime, kedy predsa len občas siahnete po tučnejších a sladších jedlách, zahltenie toxíny a potrebujete telo očistiť. Naplánujte si preto očistný program, ktorý vás bude baviť.

Šťava, ktorá pomáha

Skúste jeden zeleninový deň. Nemusíte baštit celý deň len zeleninu. Skúste piť zeleninové šťavy. Obrovskú silu má šťava z červenej repy, ktorá je bojovníkom proti voľným radikálom. Ak je vám nepríjemná jej chuť, zmiešajte ju s nutrične nemenej výživnou šťavou z mrkvy. Výrazná chuť sa tým zmierni, mrkva je ľahko sladká. Využite tiež čerstvú sezónnu zeleninu, ktorá na jar začína pučať, hlavne jarnú cibuľku alebo reďkovky. Všetko môžete samozrejme doplniť koreňovou zeleninou zo skladov alebo skleníkovými cherry paradajkami.

Dajte si šalát na imunitu

Za ďalší zaraďte ovocný deň. Skúste ovocný šalát na posilnenie imunity z citrusov a ďalšieho ovocia, obsahujúci pomaranče, mandarínky, grepy, kivi, banány, citróny, ktorý vám prinesie nášup vitamínu C. Napríklad banány sú vynikajúcim zdrojom horčíka, jedného z antistresových prvkov – pomôžu vám dostať sa do duševnej pohody a lepšie znášať dlhodobú záťaž. Výborné je avokádo obsahujúca veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú nervovej sústave i pleti. Výborným zdrojom vitamínov a minerálov je aj obyčajné jablko. Ovocný deň by ale mal byť len jeden – nadmiera fruktózy tiež škodí.

Pite zelený čaj

Pri detoxikácii pite dostatok tekutín, hlavne kvalitnej pitnej vody, ktorú môžete doplniť napríklad zeleným čajom. Dobrá sú aj semienka. Môžete napríklad nechať napučať lyžičku chia semienok a pridať ich do smoothie nápoja. Nezabúdajte na kvalitný spánok. Jedzte len ľahko stráviteľné jedlá (zemiaky, ryža), pridajte biele mäso a ryby.