Izbové rastliny, ktoré zaženú aj pleseň v domácnosti

Pestovať izbové rastliny sa vypláca z celého radu dôvodov. Domnievať sa, že majú iba estetickú funkciu je mylné, ich úlohou je tiež vyčistiť vzduch od nebezpečných toxínov. Len málokto ale vie, že existujú také druhy, ktoré dokonca likvidujú pleseň v byte alebo rodinnom dome. Zaobstarajte si preto najmä nižšie uvedené a zdraviu škodlivá pleseň nebude tým, čo vás bude sužovať.

Levanduľa proti plesniam aj pre pokojný spánok

Ostrieľaným bojovníkom proti plesniam, ktoré sa najčastejšie objavujú v okolí okien vo chvíli, keď sa okolo nich hromadí nepríjemná vlhkosť, je levanduľa. O tejto fialovej bylinke sa vie, že upokojuje človeka natoľko, že navodzuje bezproblémový spánok. Lenže nemusíte ju umiestňovať do spálne len preto, aby ste dobre spali. Zaženie aj plesne, ktoré sa napokon práve v spálni hromadia najviac.

Medzi ďalšie skvelé schopnosti levandule patrí čistenie vzduchu (čiže bude takou prírodnou a lacnejšou čističkou) a uvoľňuje aj éterické silice, ktoré majú liečebný účinok.

Jazmín tiež likviduje nečistoty

Neustále sa spomína lopatkovec alebo svokrin jazyk, ale v takých prípadoch hovoríme o skôr čističkách vzduchu než bojovníkom proti plesniam a podobným škodlivým nečistotám. Jednou z menej známych rastlín, ktoré sa pýšia rovnakým efektom ako spomínaná levanduľa, je jazmín, ktorý navyše krásne vonia. Dokonca má podobný efekt ako levanduľa, a síce upokojuje človeka natoľko, že sa mu potom veľmi dobre spí.

Jazmín teda rovnako ako levanduľu umiestnite do spálne a môžete sa radovať z hlbokého a upokojujúceho spánku.

Keď potrebujte skôr čističky vzduchu

Samozrejme sa ponúka aj tradičný lopatkovec alebo svokrin jazyk, ako už bolo spomenuté. Plesne sú predsa len do istej miery spôsobené najrôznejšími škodlivinami, proti ktorým povedané izbovky môžu bojovať. Sú navyše lacnejšími alternatívami klasickej čističky čiže aspoň vás dokážu zbaviť roztočov, nech vás hlavne počas spánku príliš nezaťažujú.