Podľa čoho vyberať farby do interiéru?

Maľovanie stien je väčšinou ten prvý krok, ku ktorému sa schyľuje, pokiaľ sa nasťahujeme do nového príbytku. Nie vždy odtieňovo interiér vyhovuje, inokedy je to tá chyba na kráse, ktorú počas jedného popoludnia dokážeme „vyliečiť”. V prípade, že sa aj vo vašom domove na maľovanie schyľuje, poďme si prezradiť, podľa čoho farby do interiéru vyberať. Predsa len sa nám musí bývať príjemne, a práve odtiene majú na našom pocite hlavný podiel.

Teplé farebné odtiene nás dokážu povzbudiť

Je dôležité vedieť, čo od akej izby v domove požadujeme. Zatiaľ čo v spálni túžime po pokoji a chceme byť nerušení, v pracovni alebo obývačke často túžime po nejakom povzbudení. A to môže prísť v podobe teplých farebných odtieňov, ktorými pomaľujeme múry.

Napríklad taká červená je považovaná za farbu vášne a temperamentu. Milujú ju predovšetkým odhodlaní, cieľavedomí jedinci, ktorí majú naozaj silnú vôľu. Pokiaľ si ju do interiéru prinesiete, bude vás nabádať k aktivitám.

Podobného efektu očakávajte od oranžovej alebo žltej. Zatiaľ čo oranžová sa hodí nielen do pracovní, ale aj do jedální, pretože dokáže rozprúdiť chuť do jedla, žltá zároveň uvoľňuje a inšpiruje k tvorivosti, a tak je ideálna do spomínanej obývacej izby.

Studené odtiene podporujú relaxáciu

Už bola zmienka o spálni, v ktorej chceme byť ideálne ničím nerušením. Tento efekt hravo dosiahnete tým, že zvolíte studené farebné odtiene. Spadajú sem napríklad tóny modrej, zelenej alebo fialovej. Zatiaľ čo zelená symbolizuje harmóniu, nádej a zdravie a podporuje duševnú činnosť, modrá je zase nositeľkou pokoja. Dokáže v interiéri človeka uvoľniť a upokojiť, preto sa na ňu v spálňach tak vsádza.

A čo fialová? Tá tiež patrí k studeným farebným odtieňom, ale to už vieme. Ľudia, ktorí na ňu vsádzajú, sú skôr citliví jedinci a introverti. Keď to s ňou v interiéri nebudete preháňať, bude signalizovať bohatstvo, silu a dôstojnosť.