Jak cestovat levně. Neutraťte na dovolenné majlant

Radi by ste spoznali nových krajiny, zmenili prostredie a niečo nové zažili, ale váš rozpočet je pomerne napätý? Nevadí! Cestovať sa dá aj pomerne lacno, stačí len vedieť, ako na to.

Lacný spôsob dopravy

Ak chcete spoznať novú krajinu, musíte sa do nej najprv dostať. Najlacnejšie by to pochopiteľne bolo pešo alebo stopom, ktorý pokojne môžete skúsiť, ak máte dostatok odvahy. Pomerne lacnou variantom je ale aj vlak alebo iné hromadná doprava. Ak cestu ešte len plánujete, sledujte rôzne akcie a akciové ponuky dopravcov.

Lacné ubytovanie

Veľkú časť nákladov na dovolenku tvoria poplatky za ubytovanie. Tu veľa záleží na tom, aký komfort si chcete užiť. Sprchu a vlastnú izbu môžete mať v hoteli, ale aj v oveľa lacnejším penzióne alebo v prenajatom izbe cez Airbnb. Vyskúšajte aplikácie ako je Booking.com, Airbnb a ďalšie, ktoré ponúkajú často aj lacné ubytovanie v súkromí. Ak ste ešte skromnejší, môžete voliť kemp alebo úplne bezplatné nocovanie vo vlastnom stane alebo aj pod širákom kdekoľvek v prírode. Pozor ale samozrejme na súkromné ​​pozemky a bezpečnosť v danej lokalite.

Lacné krajiny

Pri cestovaní sa nezaobídete bez výdavkov spojených s pobytom v danej krajine – či už ide o výdaje za jedlo, alebo aktivity v danej destinácii. Riešením môže byť voľba krajín, v ktorých je relatívne lacno. V Európe je to potrebné Ukrajina, Macedónsko, Rumunsko, Srbsko, Poľsko, Albánsko, Bulharsko či Maďarsko. Tu môžete žiť za náklady nižšie alebo rovnaké ako u nás. Naopak najdrahšie je v Monaku, Islande, Švajčiarsku, Nórsku, Spojenom kráľovstve, Holandsku či Dánsku.

Lacné jedlo

Okrem ubytovania sa na dovolenke nezaobídete bez jedla, ktoré môže významne zasiahnuť do rozpočtu. Tento problém môžete vyriešiť nákupom miestnych potravín a prípravou vlastných jedál alebo aspoň stravovaním v bufetoch namiesto reštaurácií. Možno vás pritom prekvapí, že pouličné kúsok talianskej pizze alebo francúzska palacinka zo stánku za pár korún vám privodí kráľovský gastronomický zážitok. Prípadne si môžete aj doviezť vlastné trvanlivé potraviny z domu, čím sa ale ochudobníte o čaro cestovania a poznávanie iných kultúr.