Jarná údržba motorky

Ešte, než začne teplota stúpať, treba si prichystať všetko potrebné. Čo budete na údržbu motorky potrebovať? Nachystajte sa na ďalšiu sezónu.

Ešte, než to začne

Kým je vonku ešte zima, môžete urobiť generálne upratovanie všetkých vecí, ktoré na mašinu máte. Potrebujete nové topánky na motorku, alebo vám stačí znova očistiť a ošetriť tie, čo už máte? Sú vaše chrániče v poriadku a nepotrebujú vymeniť? Vykurovacia sezóna je ideálna pre očistu a vypranie motorkárskeho oblečenia. Keď sa potom vonku oteplí, budete už mať všetko nachystané, vrátane moto rukavíc.

Handry by sme teda mali, teraz sa vrhneme na mašinu.

Servis pred prvou vychádzkou

Než sa vydáme hltať prvé jarné kilometre, je potrebné stroj poriadne pripraviť a dopriať mu servis, ktorý si skutočne zaslúži. Venujte preto pozornosť brzdám, pneumatikám, výbave, motoru, batérii, prevádzkovým kvapalinám aj reťazi.

Ako na to?

Tlak v pneumatikách

Ako prvé skontrolujte, či je v pneumatikách potrebný tlak. Niekedy sa počas doby, kedy mašina nejazdí, stretneme s netesnosťou pneu. Teraz je na čase to napraviť. Doplňte tlak pneumatiky na hodnotu, ktorú určuje ich výrobca. Nájdete ju priamo na každej pneumatike.

Kontrola bŕzd

Brzdy sa samozrejme najviac opotrebovávajú pri jazdení. Ak ale máte stroj stáť v horšie vetranej garáži, alebo na mieste, kde je vlhko, môže sa stať, že časť bŕzd chytí hrdzu. Skontrolujte, či je to aj váš prípad a pomocou brúsneho papiera prejdite kotúča. Kontrolu si zaslúži aj stav brzdových doštičiek – sú zjazdené rovnako? Ak registrujete výrazné odchýlky, je potrebné zaistiť servis brzdových strmeňov. Skontrolujte tiež množstvo brzdovej kvapaliny.

Podarilo sa vám v jesennom čase nájsť trochu času a poriadne vyčistiť a namazať aj reťaz? Výborne, teraz už nemusíte robiť nič. V opačnom prípade vás to čaká teraz. Keď bude reťaz vyčistená a namazaná, môžete prejsť k ďalšej údržbe. Teraz je potrebné reťaz napnúť tak, ako je u vášho stroja predpísané. Údaj opäť nájdete priamo na vašej mašine – bude uvedený na štítku na boku kyvnej vidlice vášho stroja.