Kapusta ako najznámejšia česká liečivka. Čo vie?

Len málokto si uvedomuje, aké poklady v chladničke alebo kredenci či na záhrade má. Zoberme si napríklad obyčajnú hlávkovú kapustu. Ide o českú potravinu, ktorá však má liečivé účinky. Nie nadarmo sa hovorí, že je zelenina zdravá. U kapusty to platí dvojnásobne. Podľa mnohých odborníkov sa jedná o vôbec najznámejšiu českú liečivku. Česi ju poznajú predovšetkým vďaka typickému českému ťažkému pokrmu svíra, knedlo, zelo. Kapusta sa však nepridáva len do tohto nezdravého jedla. Je tiež súčasťou jedálnych lístkov tých, ktorí trpia podvýživou. Ordinuje sa aj jedincom, ktorí majú obsedantnú predstavu potreby jesť.

Aj keď sa kapusta javí ako úplne bežná potravina, svojimi účinkami na zdravie je kapusta neobyčajná. To už vedel dokonca Hippokrates, ktorý využíval kapustu napríklad na liečbu ochorení cýst. Nastrúhaná kapusta so soľou mu pomáhala aj pri uretritíde alebo pri bolestivom močení. Hippokrates však nebol jediný, kto o účinkoch kapusty vedel. Okrem neho kapustu využíval aj Galén pri svojich zdravotných neduhoch. Galén si napríklad prikladal kapustové zábaly na choré kĺby. Alebo s pomocou spomínaných kapustových zábalov liečil horúčku.

Proti žalúdočným vredom a ďalším tráviacim problémom

Za konzumáciu kapusty nám poďakuje predovšetkým náš žalúdok. Kapusta totiž vie liečiť žalúdočné vredy aj problémy s dvanástorníkom. Túto schopnosť mu udeľuje veľké množstvo vitamínu U. Vitamín U je známy pre svoje protialergické účinky a na podporu žalúdočnej sliznice. Keďže podporí žalúdočnú sliznicu, dôjde k rýchlejšiemu hojeniu vredov.

Na liečbu žalúdočných a tráviacich problémov sa kapusta využívala niekoľko rokov. Spýtajte sa svojich babičiek. Aj tie vám potvrdia, že v ľudovej medicíne má kapusta svoje čestné miesto. Už v minulosti sa vedelo, že kapusta je účinným prostriedkom bojujúcim nielen proti tráviacim problémom, ale aj proti mnohým ďalším chorobám. Okrem toho kapusta napomáha aj zvýšeniu odolnosti organizmu, čo už bolo načrtnuté pri zmienke o veľkom množstve vitamínu C.

Proti kašľu aj žlčníkovým kameňom

Či už sa rozhodnete chrúmať pri televízii čerstvú kapustu alebo budete využívať len šťavu z tejto zeleniny, neoľutujete. Kapusta totiž pôsobí proti baktériám a má vplyv aj na zlatého stafylokoka. Zabraňuje vniknutiu baktérií tuberkulózy a uľavuje aj od klasického prechladnutia, ako je kašeľ. Účinky kapusty sa využívajú pri liečbe dni alebo pri liečbe žlčníkových kameňov. Okrem toho kapusta pôsobí močopudne.

Do svojho jedálnička by mali kapustu zakomponovať hlavne jedinci trpiaci obezitou. Kapusta totiž vie premeniť sacharidy na tuky a cholesterol, čo nevie každý druh zeleniny.