Karneval v Benátkach láka turistov. Prečo ho vidieť?

Do Talianska ľudia jazdia z mnohých najrôznejších dôvodov. Zatiaľ čo niektorí jazdia čisto za tunajšími pamiatkami, iní chcú pobyt v Taliansku spríjemniť treba tunajšími unikátnymi festivaly. K najznámejším festivalom, ktoré sa v Taliansku konajú, patrí aj karneval v Benátkach, ktorého súčasťou sú masky, dobové kostýmy alebo tiež nekončiaci zábava, ktorá vás úplne pohltí. Tento rok začína festival už v polovici februára, nenechajte si ho preto ujsť a zažite karneval, ktorý inde nezažijete.

V Benátkach narážate na masky všade, kam sa len pozriete. Pravdou ale je, že ak ich majú ľudia na sebe, je to úplne iný zážitok, ktorý sa nikde inde opakovať nebude. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí chcú vidieť masky, ako ožijú, neváhajte a už kupujte letenky. Benátsky karneval totiž patrí k najviac fantastickým cestám medzi históriou, tradíciami a dávnou minulosťou.

Korene benátskeho festivalu až v antike

Pýtate sa, kde začali rásť korene tohto obľúbeného festivalu? Korene by sme našli až v dávnej antike, konkrétne v dvoch antických tradíciách, ktoré boli zároveň náboženskými oslavami, ktoré zahŕňali použitie masiek s jasnou symbolikou. Počas týchto náboženských osláv sa otroci nechávali obsluhovať svojimi pánmi, role sa v rámci osláv otočili.

Na antickej tradície sa nadviazalo v neskorších rokoch, keď sa stvoril festival, ktorý dnes tak dobre poznáme. Masky sú pre karneval veľmi dôležité, zaisťujú akúsi anonymitu, teda zahalenie postavenie a vďaka nim tiež zmizne aj sociálne rozdiely.

Ak by sme mali spomenúť oficiálny začiatok histórie banátského karnevalu, spomenieme rok 1296, čo je rok, kedy bol vyhlásený štátny sviatok deň pred začiatkom pôstu.

Karneval má aj svoje tienisté stránky

Aj keď sa môže javiť benátsky karneval ako naozaj krásny, majestátne, má aj svoje tienisté stránky. Napríklad pôvodný význam festivalu spočíval v uvoľnení zošnurovaná morálky. Vďaka zamaskovanie sa počas festivalov zvyšuje množstvo krádeží a tiež najrôznejších zločinov. Najmä po západe slnka sa festival stáva miestom veľmi zlovestným.