Kde sa vzal modrý Maurícius?

Z posledných prieskumov vyplýva, že záujem o filateliu rastie. A to nielen medzi staršou generáciou, ale cestu si k tomuto koníčku nachádza aj mladí. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch ich k tomu dovedú ich rodičia, v iných hobby vyplýva z ich vlastnej iniciatívy. V prípade, že sa chcete do tohto sveta viac ponoriť, dokonca ste si zaobstarali aj výstavné systémy pre prvé naplnené knihy známok, mali by ste niečo vedieť aj o jednej z najznámejšej a tiež najexkluzívnejšej známke na svete – o modrom Mauríciu.

Poštové známky na pozvánky by neboli?

Len málokto vie, kde sa vlastne táto atraktívna známka zrodila, respektíve kedy. Poštové známky sa totiž tlačia už dlho, avšak nie vždy ich bolo dostatok. Nebolo ich dostatok napríklad na rozmarnú akciu, ktorú sa rozhodla organizovať (pravdepodobne) manželka generála. Potrebovala ich však 500 a miestna pošta nemala toľko známok k dispozícii, obvykle sa ich sem posielalo iba niekoľko desiatok.

Keďže však márnivosť ženy bola urputná, rozhodol sa generál nariadiť tlačiarovi, aby vytlačil špeciálnu edíciu poštových známok potrebných iba pre túto príležitosť. A tak vznikol modrý Maurícius – známka, ktorej hodnota dnes dosahuje bezmála 64 miliónov korún.

Dvanásť jedinečných exemplárov

Aj keď ich vlastne bolo vyrobených iba 500, v obehu ich je oveľa menej. Väčšina z nich bola zničená alebo vyhodená rovnako ako iné známky, v tom istom roku nešlo o nič exkluzívne, za čo sa známka berie dnes. Pomyselných milionárov tak na svete môže pobehovať hneď niekoľko.

Teda, aby sme to trochu upresnili. Známok, ktorých bolo pôvodne 500, je v obehu len desať. Už niekoľko desiatok rokov sú dve vo vlastníctve nedávno zosnulej Alžbety II. Čiže dnes môžeme dve tieto známky označiť za majetok britskej kráľovskej rodiny.

Avšak stále na svete koluje modrých Mauriciov desať, z toho štyri by nemali byť nijako použité, prakticky nedotknuté. A za nich môžete získať možno o chlp viac, než by ste čakali. Avšak – aj oných 64 miliónov je príjemná vlna financií do rozpočtu, nie?