Vyplňte vašu domácnosť rastlinami, ktoré očarí vďaka svojim listom

Pri výbere izbových rastlín túžime po tom, aby vyzerali na prvý pohľad skutočne krásne. Kde je ale napísané, že očarujúce môžu byť len rastliny kvitnúce? Ďaleko krajšie sú rastliny s okrasnými listami, ktoré navyše vďaka tomu, že nekvitnú do rôznych farieb, nevyžadujú ani toľko starostlivosti ako klasické rastliny kvitnúce. Pokiaľ svoju domácnosť chcete vyplniť niečím živím, ale veľmi zaujímavým, máme pre vás niekoľko tipov.

Poznáte africkú žihľavu?

Žihľavy sú väčšinou niečo, čoho sa obávame. Predsa len nepríjemne páli pri kontakte s ňou, navyše nám vyskočia svrbivé pľuzgieriky, ktoré síce zmiznú, ale chce to čas. Africké žihľavy sú trochu iné ako naše české pravé liečivé žihľavy, svojím tvarom sú síce rovnaké, ale svojou farbou nie. Sú totiž oveľa farebnejšie ako naše české žihľavy, sú na zakúpenie naozaj v mnohých pestrofarebných variantoch.

Pozitívne je, že ich zvládne pestovať aj úplný amatér a začiatočník, treba totiž vedieť len to, že sa neznesie s priamym slnečným lúčom.

Protažitka ako známa kráska

Nádherné zamatové lístočky s fialovými okrajmi, ktoré sú trochu chlpaté – to je pýcha izbovej rastliny zvanej protažitka. Ide o kvet, ktorý zdobil domácnosti už našich babičiek, miluje hlavne strednú zálievku (pokojne miernu), uspokojí sa aj s polotieňom. Keďže veľmi často vypustia šľahúne, je možné ju zavesiť do priestoru, teda ju zasadiť do závesných hrantíkov.

Už ste videli begóniu kráľovskú?

Pokiaľ chcete do svojej domácnosti kúpiť rastlinu zvláštnu, s ktorou sa len tak niekde nestretnete, odporúčame to skúsiť s begóniou kráľovskou, ktorá je síce nízkou rastlinou, ale má veľmi zvláštne listy, ktoré sa ako keby točia do svojho stredu. Táto zvláštna, ale veľmi krásna rastlina pýšiaca sa svojimi listami neznáša hlavne priame ostré slnečné lúče, rovnako tak ale nemá rada veľký chlad. Ideálna teplota na pestovanie sa pohybuje okolo dvadsať až dvadsiatich piatich stupňov.