Štyri jedovaté izbové rastliny, ktoré môžu ublížiť deťom

Pokiaľ nemáte deti, najskôr sa nezaujímate o to, aké izbové rastliny sú jedovaté a aké nie. Kupujete si skrátka také izbové rastliny, ktoré sa vám hodia do domácnosti, ktoré vyzerajú pekne, navyše ktoré sú nenáročné. Lenže rodiny s deťmi sa musia na rastliny pozerať. Hlavne domácnosti, kde sú malé deti, nemôžu byť vyplnené rastlinami jedovatými, pretože môžu deťom také rastliny veľmi ublížiť. Aj keď sú aj jedovaté rastliny na prvý pohľad neškodné, môžu spôsobiť hromadu problémov pri kontakte.

Pozrime sa preto na štyri jedovaté rastliny, ktoré sa do domácnosti veľmi často kupujú, ale do rodinných domácností sa z dôvodu jedovatosti naozaj nehodia.

Amarylis

Deti kvetina zvaná amarylis láka na prvý pohľad, a to vďaka svojej farebnosti. Je to veľmi krásna rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky, ktorá často býva označovaná za kráľovnú cibuľovitých rastlín. Bohužiaľ sa zároveň jedná o jedovatú rastlinu, ktorá môže v najhorších prípadoch spôsobiť napríklad kolaps organizmu.

Difenbachia

Pre svoju nenáročnosť je obľúbená rastlina zvaná difenbachia, ktorá je veľmi robustným kvetom s veľkými, krásnymi a ozdobnými listami. Bohužiaľ aj táto na prvý pohľad neškodná izbová rastlina môže spôsobiť zdravotné problémy, konkrétne môže spôsobiť zápalový opuch slizníc úst a tráviaceho traktu.

Kala

Do svadobných kytíc sa veľmi často pridáva rastlina menom kala, je však možné ju pestovať aj v interiéroch. Má nádherné kvety, je trošku náročnejšie na pestovanie a rozhodne sa nehodí do domácností, v ktorej sú deti. Pri požití bohužiaľ vyvoláva pálenie v ústach, taktiež môže spôsobiť zvracanie alebo črevné či žalúdočné kŕče.

Pryške

Ďalšou rastlinou jedovatou je pryšec, ktorý patrí medzi veľmi obľúbené izbové rastliny. Môže však spôsobiť pľuzgiere, pri kontakte s okom spôsobuje dokonca aj problémy s rohovkou.