Prečo nechodiť spať s mokrými vlasmi

Mnohí ľudia si neumývajú vlasy ráno, ale až večer tesne pred spaním. Zatiaľ čo niektorí si ich vysušia či nechajú voľne uschnúť pred tým, že si ľahnú do postele, iní idú s mokrými vlasmi spať. Aj keď je to najmä v letných horúcich dňoch príjemné, na druhú stranu to výrazne škodí ľudskému zdraviu. Mokré umyté vlasy síce uschnú počas noci, ale odborníci rozhodne neodporúčajú chodiť s mokrými vlasmi spať. Hrozí nielen pleseň a lupiny, ale aj mnohé ďalšie zdravotné komplikácie, kvôli ktorým sa chodiť spať s mokrými vlasmi naozaj neoplatí.

Vznikajú baktérie

Keď chodíte spať s mokrými vlasmi, je potrebné si uvedomiť, že vám pod ťarchou mokrých vlasov zvlhne vankúš. A vlhký vankúš to je doslova a do písmena živná pôda pre baktérie. Kombinácia vody a tepla spôsobuje skutočne rýchly rast baktérií. Radšej teda nechoďte s mokrými vlasmi spať, ktovie, čo by baktérie spôsobili.

Môžu vzniknúť lupiny

Teplo hlavy a vlhkosť vlasov – to je recept na vznik lupín. Lupiny sú nepríjemnosťou, ktorú rozhodne nikto nemá rád. Prečo teda zaspávať s mokrými vlasmi, keď vieme, ako ťažko sa neskôr budeme lupín zbavovať? Baktérie sa nám môžu rozmnožiť na pokožke hlavy a lupín nás už nezbavia ani prírodné oleje alebo iní pomocníci.

Bolesti hlavy aj kĺbov

Ak vás trápi bolesť hlavy, kĺbov alebo svalov, môže to pochádzať aj od mokrých vlasov, s ktorými ste nedávno zaspali. Nejeden lekár sa zhoduje na tom, že veľký podiel na častých migrénach a bolestiach hlavy majú práve mokré vlasy, s ktorými sme sa rozhodli zaspať. Mokré vlasy navyše môžu spôsobovať aj bolesti krku.

Zničíte si vlasy

Nesmieme zabudnúť ani na to, že si pri zaspávaní s mokrými vlasmi výrazne ničíte vlasy. Pri zaspávaní s mokrými vlasmi sa budú vlasy lámať, strapkať, budú suché a nezdravo vyzerajúce. Vlasy navyše môžu byť oslabené vzniknutou plesňovou infekciou alebo ochorením kože, za ktorým tiež stoja mokré vlasy a zaspávanie s nimi.