Keď sa povie Eiffelovka

Medzi symboly Paríža patrí Eiffelova veža, ktorá je vôbec najnavštevovanejšou platenou stavbou sveta. Každý rok z nej na hlavné mesto Francúzska hľadí milióny ľudí. Slávna Eiffelova veža bola postavená v roku 1889 v hlavnom meste Francúzska v čase, keď prebiehala druhá svetová výstava konaná pri stom výročí Veľkej francúzskej revolúcie. Cieľom bolo ukázať svetu úspechy Francúzsko vrátane projektu inžiniera Gustava Eiffela. Kovová veža, ktorá mala byť najvyššou stavbou na svete, bola postavená a až do roku 1930 ju svojou výškou tiež žiadna iná budova na celom svete nepresiahla.

Stavba Eiffelovej veže

Na stavbe Eiffelovej veže sa pracovalo 2 roky, 2 mesiace a 5 dní. Zamestnaných tu bolo niekoľko stoviek robotníkov, ktorí začali čoskoro štrajkovať kvôli svojmu veľmi nízkemu platu, a pretože musela byť veža dokončená riadne v termíne, dosiahli nakoniec svojho a bolo im pridané 10%.

Nielen robotníci protestovali pri stavbe tejto veže, ale mnohých Francúzom sa vtedy vôbec nepáčila predstava kovovej konštrukcie. Vtedy ju dokonca nazývali posmešne továrenský komín či oceľová obluda. Chceli zabrániť jej dokončenie. Medzi odporcov patrilo 47 francúzskych umelcov, ako Guy de Maupassant, Émile Zola a Alexandre Dumas mladší.

Úžasná veža

Veža bola dostavaná a 6. mája 1889 oficiálne otvorená. Má celkom 1789 schodov, čo sa rovná letopočtu Veľkej francúzskej revolúcie. Už počas prvého roku boli vďaka mnohých návštevníkom splatené náklady na stavbu Eiffelovky a ich počet sa každým rokom zvyšoval. Niektorí hore vybehli, iní išli po schodoch na chodúľoch, schádzali dole na kolien a z vrchného poschodia skákali s padákom. Eiffelovku začali vyhľadávať aj samovrahovia a skokom z veže si vzalo život asi 400 ľudí.

Celá konštrukcia dosahuje hmotnosť 7 000 ton. Pri veľkom vetre môže dôjsť k vychýleniu veže o 12 cm. Slnko je pre Eiffelovku horšie ako vietor a vrch sa kvôli slnečnému žiaru ohne až o 1 m. V horúcich letných dňoch je veža naopak o 15 cm vyšší. Až 40 mužov má na starosť technickú údržbu veže a na celú veža je potrebných asi 60 t farby. Eiffelova veža má 3 odtiene, najsvetlejšie je hore a najtmavšie dole, čím je docielené opticky vyššieho dojmu.