Rady pre sústredenie a zlepšenie koncentráte

Denne sme zahlcovaní množstvom najrôznejších informácií nielen z internetu a televízie, ale aj zo správ a noviniek, z emailov a sociálnych sietí. S tým úzko súvisí strata schopnosti koncentrácie v zamestnaní alebo u dôležitých činností. Je dôležité naučiť sa vypnúť a sústrediť sa len na jednu vykonávanú činnosť. Nenechať sa zaťažovať svoj mozog mnohých zbytočnými informáciami. Ak neviete odpočívať a vypnúť myseľ, môže dôjsť k vyčerpaniu.

Doprajte si aspoň polhodinu denne na ničnerobenie. Stačí sa len posadiť a nechať myšlienky plynúť. K uvoľneniu pomáha joga, kedy sa sústredíte len na nádych a výdych. Pri sledovaní televízie nedochádza k uvoľneniu mozgovej činnosti, ani pri počúvaní hudby, preto si mozog dostatočne oddýchne.

Doprajte si odpočinok a cvičte

Prestávky počas vykonávanej činnosti nie sú zbytočné. Ak chceme, aby naša činnosť bola efektívna, je dôležité si medzi prácou občas robiť aspoň krátke pauzy. Stačí napríklad len vstať od počítača, krátko sa pretiahnuť a prejsť. Mozog si odpočinie a znova naberie fyzickej i duševnej sily.

Po krátkej pauze sa budete pozerať na svoj ťažký úlohu úplne inými očami a budete oveľa produktívnejší. Hlavným dôvodom prečo pravidelne cvičiť je vedľa udržanie fyzickej kondície aj udržanie bdelosti a dodanie energiu vášmu mozgu. Posilníte si tak koncentráciu a zlepšíte si pamäť.

Vytvorte si zoznam úloh a buďte kreatívni

Aby ste všetko stihli včas, vytvorte si zoznam úloh. Spíšte si postupný zoznam všetkých dôležitých činností, ktoré musíte stihnúť. Vyhnete sa veľkému stresu a mozog nebude tak zaťažený. Nemusíte v hlave držať informácie navyše.

Ak vás po príchode do práce napadne, že je to stále rutina, udržte si pozornosť tým, že sa budete venovať v dopoludňajších hodinách kreatívne časti práce. Po príchode do práce namiesto práce s počítačom zamestnajte ruke. Mozog sa pri manuálnej práci príjemne naštartuje a udržíte si svoju pozornosť aj v popoludňajších hodinách.