Kozlík lekársky: s čím môže bylinka pomôcť?

Keď sa povie valeriána lekárska, určite si ho mnohí vybavia ako bylinu, ktorá sa využíva pri problémoch so spaním či na upokojenie. Pre jeho diastolický účinok sa však hodí aj ako liek na bolestivú menštruáciu či pri žalúdočných problémoch. Ako valeriána lekárska používať a na čo dávať pozor?

Problémy so spaním a upokojenie

Podzemné stonky alebo odnože a koreň vykazujú sedatívne účinky, preto sa používajú najmä na upokojenie organizmu a problémy so spánkom. Koreň a podzemky znižujú aktivitu centrálnej nervovej sústavy a tým znižujú napätie a pocity nepokoja, navodzujú duševný stav relaxácie. Využívame ich pri nervozite, napätí a nervovom rozrušení.

Koreň valeriány je tiež účinným prostriedkom pri nespavosti, predovšetkým pri ťažkom zaspávaní, ktoré je spôsobené stavmi napätia.

Žalúdok

Žalúdočným kŕčom valeriána uľaví vďaka svojmu diastolickému účinku.

Menštruačné bolesti

Valeriána lekárska uvoľňuje hladké svalstvo, a tak je skvelým parťákom pri pomoci s menštruačnou bolesťou. Užívajú ho aj ženy v období menopauzy.

Použitie valeriány lekárskej

Ak užívate valeriána v odporúčaných dávkach, nemalo by sa vám nič stať. Po mesačnom užívaní by ste si mali urobiť dvojtýždňovú prestávku, po ktorej sa môžete opäť ku valeriány vrátiť.

  • Prelejte jednu čajovú lyžičku koreňa valeriány lekárskej šálkou vriacej vody a potom lúhujte pod pokrievkou 10-15 minút. Sceďte a výluh pite 3x denne po šálke.
  • Bylinu môžete zaobstarať aj vo forme tinktúry. Ako dekongestívum a sedatívum môžu dospelí užívať 20-60 kvapiek tinktúry v pohári vody po jedle niekoľkokrát denne.
    vedľajšie účinky

Užívanie byliny dlhodobo (viac ako spomínaný mesiac) či užívanie väčšej ako odporúčanej dávky, môže spôsobiť bolesti hlavy, poruchy videnia, búšenie srdca a nevoľnosť či zhoršené trávenie. Môže sa objaviť hyperaktivita alebo nespavosť.

Kontraindikácie

Neužívajte valeriána lekárska v kombinácii s antihistaminikami, svalovými relaxanciami, sedatívami, liekmi na spanie či proti úzkosti, narkotikami, alkoholom či liekmi slúžiacimi na liečbu duševných ochorení.

Byline by sa mali vyhýbať tehotné, dojčiace ženy a deti mladšie ako 12 rokov.

Kozlík by nemali užívať tí, ktorí riadia motorové vozidlá alebo obsluhujú mechanické zariadenia v pohybe.