Pestovanie ficus benjamina nie je veda. Ako na to?

Domácnosť bez izbových rastlín je nielen smutná, ale aj úplne bez života. Preto si domov kúpte také izbové rastliny, ktoré tú smutnú atmosféru trochu rozptýlia a dodajú dom sviežosť a živosť. Pokiaľ si neviete rady s tým, akú rastlinu umiestniť do vášho interiéru, staviť by ste mali napríklad na ficus benjamina, ktorý je vždyzelený, navyše nie je na pestovanie nijako náročný. Veľmi často sa pestuje ako izbová bonsai čiže stačí, keď budete dodržiavať niekoľko stanovených pravidiel.

Mnoho druhov, jedny nároky

Ficus benjamina však nie je jediný druh fikusov, ktorý môžete u vás doma pestovať. V súčasnej dobe existuje mnoho druhov, z ktorých si stačí vybrať ten, ktorý je vášmu srdcu i oku najbližšie. Spomínaný ficus benjamina je však tým najrozšírenejším druhom, a to hlavne vďaka svojim drobným lístkom, pestrofarebným variantom sfarbenia a možnosťami rozličnosti.

Aj keď u nás nedorastie tak vysoko ako vo svojej domovine (veď tam sa dokáže vyšplhať až do tridsiatich metrov), napriek tomu všetko môže byť výrazným prvkom vášho domova. A to bez toho, aby menil svoje nároky napríklad s ročným obdobím.

Dostatok jasného a rozptýleného svetla

Pokiaľ chcete ficus benjamina pestovať aj u seba doma, stačí, keď mu doprajete dostatok slnečného svetla. Rastlina totiž okrem svetla potrebuje aj teplíčko. V lete stačí, keď sa teplota vyšplhá do zhruba dvadsaťštyri stupňov Celzia, maximálna teplota by sa potom mala pohybovať okolo tridsať stupňov, minimálna potom okolo desať.

Inými slovami pokiaľ nebudeme v Česku prechádzať rekordne teplým letom, ficus benjamina si bude užívať aj pohyb na balkóne.

Len si teda dajte pozor na zalievanie. Príliš veľa vody rastline škodí, na druhú stranu nemá rada ani prílišné vysušenie. Najlepšia je voda odstáta, zalievaná veľmi mierne.