Návyky, ktoré ničia vaše zuby. Skoncujte s nimi, kým je čas

Každý zubár vám potvrdí, že za krásnym bielym úsmevom bez kazov a nedokonalostí je množstvo práce a odriekania. Pokiaľ máte pocit, že čistenie zubov dodržujete na jedničku, ale stále nie ste spokojní, pozrite sa na týchto pár návykov, ktoré vaše zuby ničia. Ak ich zo života vyradíte, môžete mať vyhrané.

Skúšate domáce bielenie

Akákoľvek forma bielenia zubov ohrozuje zubnú sklovinu. Zubár, ktorý má takýto proces pod kontrolou, je vybavený špeciálnym vzdelaním a používa len osvedčené produkty na bielenie, by vás nemal ohroziť.

Iná situácia ale nastáva, pokiaľ sa budete snažiť zuby vybieliť z pohodlia domova. Možno ste už počuli, že jedlá sóda, uhlie alebo citrón môžu vašu sklovinu vybieliť. Ide však o dosť drastické metódy, ktoré pri častom opakovaní môžu mať fatálne následky. Zverte sa radšej do rúk odborníkov.

Pijete farebné a sladené nápoje

Sladeným limonádam by ste sa mali vyhnúť už len preto, že majú veľmi negatívny vplyv na váš metabolizmus. Sú ale aj priamo zabijakom zdravých a krásnych zubov. Spôsobujú totiž zubné kazy, hromadenie povlaku, podporujú kvasinkové infekcie v hrdle a zuby sú čoskoro zažltnuté a nevzhľadné. Nahraďte tieto nápoje radšej vodou.

Rovnaká situácia sa týka aj vína, farebných potravín, a dokonca aj kávy. Ak sa takýchto nápojov nechcete vzdať, urobíte lepšie, ak ich budete piť cez slamku.

Fajčíte

Fajčenie nezanecháva odtlačok len na vašich pľúcach, ale trpí ním aj zuby. Ak máte svoj úsmev radi, obmedzte tento zlozvyk na minimum alebo sa ho úplne zbavte. V takom prípade neexistuje iná prevencia.

Máte v ústach piercing

Piercingy sú síce štýlovou ozdobou, ale akonáhle si ho necháte dať do jazyka, môžete po čase trpieť na problémy so sklovinou. Materiál, z ktorého je ozdoba vyrobená, totiž ku sklovine nie je úplne šetrný a prevaľovanie v ústach ju môže poškodiť.