Luxusný tovar nie je vždy to naj

Luxus – och to honosné slovo. Čo vlastne v sebe také slovo skrýva?

Je to dobré alebo zlé označenie hodnoty?

Ťažko povedať, pre každého človeka znamená toto slovko niečo iné. Jedno je však isté – luxus či už hmotný alebo nehmotný môže mať aj svoje tienisté stránky.

napríklad

Žijú medzi nami mnohí ľudia, ktorí vďaka svojmu luxusu či už zaslúženému alebo nie, sú nešťastní. Zdá sa to ako absurdné? Omyl.

Šťastie je pominuteľné a to isté platí o luxuse.

Niektorí pod týmto pojmom vidia peniaze, majetok, moc, bohatstvo, značkové oblečenie, drahé jedlo, luxusné reštaurácie, drahé obleky a večerné róby. Avšak kde je pravda?

Bohatstvo

Ľudia, ktorí si vybudovali firmu a obklopujú sa drahými autami, kupujú vily, majú pestúnky, kuchárky a služobníctvo sa môžu síce zdať bohatí, ale k čomu je vám bohatstvo, keď nie sú šťastní? Sú sami, nemajú čas na svojich blízkych, rodinu, deti, partnermi, domácich miláčikov na nikoho. Stále len práca a práca a práca.

Keď mu svoje bohatstvo získajú, bez toho aby o neho stáli, napríklad sa do bohatej rodiny narodí, ešte nevyhnutne neznamená, že sú najšťastnejšími ľuďmi planéty. Prečo? No, napríklad ako deti, to budú mať v škole ťažké. Málo kto sa s ním bude kamarátiť a keď, tak pre jeho benefity. V puberte, bude skôr šikanovaný alebo sám bude niekoho šikanovať, aby upútal pozornosť, po ktorej tak túžia. Keď už je staršia, rodičia na neho majú prehnané nároky a očakávajú od neho veľké veci, pretože k jeho rodnému meno to predsa patrí. Takto to ale nefunguje. Taký človek nebude dlhodobo šťastný.

A teraz povedzte, k čomu je vám ten luxus, bazény, autá – keď nemáte nikoho, s kým by ste sa o to podelil. Mať 5 kúpeľní ale používať len jednu. Sú to zbytočnosti.

Peniaze

Človek, ktorý tvrdo drie na svoje živobytie a začne sa mu náramne dariť, má len 3 cesty svojím životom.

Bude si peniažky šetriť, na dovolenku, svoje vlastné auto, na kúpu bytu, na čokoľvek aby v živote nemusel mať dlhy. Rozvážne bude nakladať so svojimi financie, nebude svoje finančné zabezpečenie dávať na obdiv a bude pokorný a úžasný človek.

Svoju životnú situáciu bude všade rozhlasovať a bude mať svet falošných priateľov a partnerov, ktorí uvidia len zisk a benefity.

Bude sa snažiť svoj život ukočírovať, ale nakoniec ho peniaze pohltí a zblázni sa. Začne utrácať, kam príde. Zbytočne kupovať drahé jedlo, chodiť do reštaurácií, aj keď doma má jedla dosť. Taký človek si neváži maličkosťou ba dokonca ich ani nevníma. Svet okolo seba, prírodu. Vidí len svoje ego a to, akým spôsobom by ho dal ľuďom na obdiv. Chce ukazovať svetu, že ON na to má.

Oblečenie a materiálne statky

Žijú medzi nami aj takí ľudia, ktorí premýšľajú tak, že keď svoje „bohatstvo“ budú dávať svetu na obdiv, budú lepšími ľuďmi, budú dôležitejšie a váženejší. Avšak takí ľudia sú mnohokrát nepríjemní, nervózny a roztekaní. Sú totiž zadlženie. Svoje zarobené peniaze ihneď míňanie za značkové oblečenie, značkové spodné prádlo, drahé hodinky a šperky a v neposlednom rade za drahý športové vozidlo. Pretože taký človek je predsa NIEKTO.

Jednu vec však taký človek nedomýšľa, je zadlžený, peniažky sa rozkutálí tak rýchlo, ako to len ide. A čo mu zostane? Splátkové kalendáre, faktúry, pôžičky a termíny do kedy peniažky musí zaplatiť. A potom nie je divu, že taký človek je neustále nervózny a vlastne si to svoje „bohatstvo“ pre oči ostatných ani neužijú.

Záverom

Luxus je krásna vec, keď je všetko s mierou.