Macerovanie bylín, macerované oleja a dvojfázová toniká

S bylinnými maceráty sa stretávame takmer denne. Sú súčasťou mydiel, krémov a ďalších produktov, ktorými pravidelne staráme o svoju pokožku.

Macerovanie bylín

Macerácia bylín, najčastejšie sušených, ale aj čerstvých, je spôsob, ako uvoľniť cenné liečiva a vôňu do oleja, masla, alkoholu či glycerínu. Rovnaká bylinka môže mať vždy iné účinky. Macerácia konkrétne bylinky a to, do čoho ju naložíme, sa vždy odvíja od použitia výsledného macerátu či tinktúry (v prípade alkoholu). V prírodnej kozmetike používame pre macerácii skôr oleja.

V základe sa bylinky či iná surovina, napríklad zelený čaj, vanilkové struky či korenie, naloží do uzavretej nádoby a zalejú sa zvoleným médiom. Macerácia trvá spravidla 3 až 4 týždne. Podľa toho, aké zložky sme zvolili, necháme proces prebiehať na slnku v sklenenej nádobe z číreho skla alebo ju naopak umiestnime mimo slnečné svetlo. Pripravovaný macerát pravidelne pretrepávame, prípadne rozpúšťame, ak olej či tuk tuhnú pri izbovej teplote. Hotový macerát stačí už len precediť.

Macerované oleja

Macerovaný olej možno použiť samostatne bez ďalších úprav ako telový či masážny olej. Používa sa vždy ten najkvalitnejší olej lisovaný za studena. Podľa použitie macerátu to môže byť napríklad kokosový, mandľový, marhuľový, avokádový, slivkový a rad ďalších.

Dvojfázová toniká

Macerované oleja nájdeme aj vo dvojfázových tonic.

Dvojfázové tonikum funguje na báze spojenie oleja a vodové zložky. V prvom kroku tonikum pokožku vyčistí, hydratuje ju a tonizuje. Odstráni z nej nečistoty, nadbytočný maz a make-up. V druhom kroku pokožku vyváža a zregeneruje a vyživí ju cennými látkami macerovaných olejov.

Pre výrobu tých najkvalitnejšie produktov sa používa najčastejšie olej z hroznových jadier, jojobový či slivkový.

Olej z hroznových jadier je bohatý na vitamín B a C, rýchlo sa vstrebáva a pleť je po ňom vláčna a jemná. Jojobový olej neupcháva póry a má protizápalové účinky. Pokožku regeneruje, hydratuje a udržuje ju vláčnu. Slivkový olej volíme pre jeho antioxidačné účinky, ľahké zloženie a jeho schopnosť rýchlo sa vstrebať. Tiež je hypoalergénny.

A aký bude ten váš?