Macerovanie bylín, macerované oleje a dvojfázová tonika

S bylinnými macerátmi sa stretávame takmer denne. Sú súčasťou mydiel, krémov a ďalších produktov, ktorými sa pravidelne staráme o svoju pokožku.

Macerovanie bylín

Macerácia bylín, najčastejšie sušených, ale aj čerstvých, je spôsob, ako uvoľniť cenné liečivé látky a vôňu do oleja, masla, alkoholu či glycerínu. Rovnaká bylinka môže mať vždy iné účinky. Macerácia konkrétnej bylinky a to, do čoho ju naložíme, sa vždy odvíja od použitia výsledného macerátu či tinktúry (v prípade alkoholu). V prírodnej kozmetike používame na maceráciu skôr oleje.

V základe sa bylinky či iná surovina, napríklad zelený čaj, vanilkové struky či korenie, naložia do uzavretej nádoby a zalejú sa zvoleným médiom. Macerácia trvá spravidla 3 až 4 týždne. Podľa toho, aké zložky sme zvolili, necháme proces prebiehať na slnku v sklenenej nádobe z číreho skla alebo ju naopak umiestnime mimo slnečného svetla. Pripravovaný macerát pravidelne pretrepávame, prípadne rozpúšťame, pokiaľ olej či tuk tuhnú pri izbovej teplote. Hotový macerát stačí už iba precediť.

Macerované oleje

Macerovaný olej je možné použiť samostatne bez ďalších úprav ako telový či masážny olej. Používa sa vždy ten najkvalitnejší olej lisovaný za studena. Podľa použitia macerátu to môže byť napríklad kokosový, mandľový, marhuľový, avokádový, slivkový a mnoho ďalších.

Dvojfázová tonika

Macerované oleje nájdeme aj v dvojfázových toniciach.

Dvojfázové tonikum funguje na báze spojenia oleja a vodovej zložky. V prvom kroku tonikum pokožku vyčistí, hydratuje ju a tonizuje. Odstráni z nej nečistoty, nadbytočný maz a make-up. V druhom kroku pokožku vyváža a zregeneruje a vyživí ju cennými látkami macerovaných olejov.

Na výrobu tých najkvalitnejších produktov sa používa najčastejšie olej z hroznových jadier, jojobový či slivkový.

Olej z hroznových jadier je bohatý na vitamín B a C, rýchlo sa vstrebáva a pleť je po ňom vláčna a jemná. Jojobový olej neupcháva póry a má protizápalové účinky. Pokožku regeneruje, hydratuje a udržuje ju vláčnu. Slivkový olej volíme pre jeho antioxidačné účinky, ľahké zloženie a jeho schopnosť rýchlo sa vstrebať. Tiež je hypoalergénny.

A aký bude ten váš?