Materské mlieko pre zvýšený rast svalovej hmoty

Môže to znieť bláznivo, ale niektorí športovci vyhľadávajú mlieko dojčiacich matiek v nádeji, že im jeho pitie pomôže zvýšiť efektívnosť tréningu a zlepšiť výkonnosť. Pozreli sme sa na podstatu, ale aj riziká tohto prekvapivého fenoménu. 

Len ťažko si dokážeme predstaviť, že by nadšenec do akéhokoľvek športu považoval materské mlieko za výkon podporujúci doplnok stravy. V súčasnosti, ale získava materské mlieko práve takúto nálepku. Vďačí za to svojej prevahe nad kravským mliekom – z hľadiska podpory rastu svalovej hmoty. Jé to fakt alebo najnovšie mliečny mýtus? Pokúsime sa oddeliť mýtu od faktov. 

Všetci cicavce začínajú po pôrode produkovať kolostrum, predchodca materského mlieka, ktoré je nabité koncentrovanými hormóny, rastovými faktormi a ďalšími dôležitými látkami podporujúcimi rozvoj tkaninových štruktúr a funkcií celého tela. V priebehu prvých dní, ale koncentrácia kľúčových rastových faktorov v kravskom kolostre prudko klesá, až dosiahne prakticky nevykazatelné koncentrácie. Na druhú stranu materské mlieko (aj keď aj v ňom dochádza k podobnému poklesu koncentrácie rastových faktorov podobne ako u kráv) si mierne zvýšené koncentrácie týchto hormónov udržuje aj v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov po kolostrálnych fáze. Takže presvedčenie, že konzumácia ľudského materského mlieka povedie k zvýšeniu svalovej hmoty a nárastu sily má racionálny základ. Na druhú stranu je potrebné uviesť, že celé záležitosť nie je až tak jednoduchá ako sa na prvý pohľad zdá. Prečo? 

Hladina hormónov v normálnom materskom mlieku je v porovnaní s veľmi koncentrovaným kolostrom značne nízka 

Potreby rastu a vývoja dieťaťa sú odlišne od dospelého človeka a preto aj keď koncentrácie hormónov môže byť v ľudskom materskom mlieku mierne vyššia, tráviaci systém dospelého jedinca je podstatne rozvinutejšia ako u dieťaťa a a preto nie je schopný vstrebávať rastové faktory obsiahnuté v kolostre prípadne materskom mlieku. 

Žiadne výskumné práce jasne nepreukázali, že kolostrum podporuje rast svalovej hmoty rýchlejšie ako normálne kravské mlieko, prípadne srvátka.