Prečo zatajuje časť príjmov pred partnerom? Chceme mať peniaze vo svojich rukách

Peniaze a zárobky sú často nepríjemným témou v partnerskom vzťahu. Pomerne často sa tak stáva, že partnerka nevie, koľko zarába jej partner a naopak. Čo je toho príčinou? Najskôr pocit, že o svojich peniazoch by sme mali rozhodovať sami, bez kohokoľvek iného. Tiež si jednoducho časť svojich príjmov chceme nechať pre seba, na svoje koníčky, záľuby. Ovšem pravidlá spoločnej kasy sú veľmi dôležitá. Ako sa k nim postaviť, aby ste sa s partnerom, či manželom len neustále nehádala, čo sú moje peniaze, tvoje peniaze a naše spoločné peniaze? 

Všímajte si jeho zaobchádzanie s peniazmi 

Začnite rovno od Adama, teda od chvíle, kedy spolu začnete chodiť. Čo sa bude diať, keď čašník prinesie po spoločnej večeri na stôl účet? Ponúkne sa vám partner galantne, že ho zaplatí, alebo vám navrhne riešenie pol na pol? Alebo sa bude tváriť, ako že sa ho to netýka a nechá, aby ste účet zaplatila vy? Alebo treba povie, že by rád pravidlo raz ty, raz ja a tentoraz bude rad na vás a nabudúce bude tvrdiť, že on platil minule a je zase rad na vás … Či tak alebo onak, práve tieto okamihy vám veľa napovie, čo môžete od dotyčného čakať. 

Ak sa tvári ako, že nič a nechá platiť vás, alebo sa vyhovára, že platil posledne a pritom viete, že to nie je pravda, ruky preč od neho. Dlhodobý partnerský vzťah by bol presne týmto modelom len vo väčšom. A to si samozrejme nenechajte páčiť. 

Disponujete si sami so svojimi peniazmi 

Vo vzťahoch často býva kameňom úrazu práve diskusie, koľko kto za čo minul. Záleží na konkrétnej rodine, či si partneri hovoria presnú výšku platu a majú spoločný účet, kde obaja vidia, koľko ten druhý zarába, alebo majú účty oddelené a každý dáva niečo do spoločnej kasy. Aj v prípade, že pred druhým zatají časť zárobku treba vo forme prémií, nemusí to byť nutne odsúdeniahodné – za predpokladu, že inak obaja dávajú do spoločnej kasy rovnakou mierou. V takom prípade naopak môžu odpadnúť diskusie typu, že ste si kúpila drahé lodičky alebo partner novej bicykel – ani jedno predsa nutne nepotrebujete. Takto si lodičky či bicykel kúpite z peňazí, ktorými disponujete sami, a nikto vám nič nebude vyčítať. Zle je to len vo chvíli, keď časť príjmu zatajuje preto, že si strážite zadné vrátka. Potom totiž pochybujete o celom vzťahu.