Mozog ako jeden z dôležitých orgánov. Čím mu škodíme?

V našom tele sú samozrejme potrebné všetky orgány, ale niektoré sú krapet dôležitejšie ako iné. K dôležitým orgánom patria predovšetkým mozog, ktorý je základom nervovej sústavy. Aj keď si jeho prítomnosť mnohokrát neuvedomujeme, pravdou je, že práve mozog je to, čo riadi naše kognitívne funkcie či čo ovláda naše pohyby a podobne. Pokiaľ mu budeme škodiť, nebudeme môcť fungovať tak, ako by mal. Lenže ako mozgu teda škodíme?

Je mnoho činností, návykov či zlozvykov, ktoré nášmu mozgu zrovna neprospievajú. Aby ste ho však spasili, aby ste mu neškodili a len podporovali jeho činnosť, vyvarujte sa nižšie uvedeným činnostiam, ktoré sú doslova zabijakom dôležitého orgánu.

alkohol

Zabijakom mozgových buniek je alkohol. Rodičia vám to naozaj len tak nehovorili v čase vášho mladosti, kedy ste bez rozmyslu chodili na večierky a opíjali sa do nemoty. Alkohol naozaj zabíja mozgové bunky, čo je potrebné mať na pamäti. Len malé množstvo alkoholu má negatívny vplyv na kognitívne funkcie. Ak pijete alkohol pravidelne, pravdepodobne máte problémy s pamäťou alebo problémy s priestorovou orientáciou.

Spánok so zakrytou hlavou

Aj keď si to mnohí neuvedomujú, spánok so zakrytou hlavou tiež škodí ľudskému mozgu. Mnohí tento zlozvyk doslova pestujú a spí so zakrytou hlavou neustále. Lenže tým sa znižuje prívod kyslíka do hlavy, ktorý je dôležitý pre fungovanie ľudského mozgu. Ak znížite príjem kyslíka do mozgu, zhorší sa tým pádom aj mozgové funkcie človeka.

chytré aplikácie

Žijeme vo svete moderných, chytrých aplikácií, ktoré nám majú uľahčovať život. Lenže pravdou je, že kvôli šikovným aplikáciám skôr svoj život veľmi sťažujeme. Náš mozog vďaka aplikáciám nemusí fungovať tak usilovne, ako by fungoval, keby aplikácie neboli a musel by premýšľať sám. Ak budete neustále používať mobilné aplikácie, mozog vypadne zo svojej kondície a fungovať začne naozaj ťažko.