Mýty o zdraví súvisiace so spánkom

V súvislosti so zdravím sa na internete aj v rôznych časopisoch dočítame o mnohých mýtoch, bájoch i povestiach. Ľudia si za dlhé roky vypestovali v hlavách domnienky, ktorým veria a ktorých sa nehodlajú vzdať, pokiaľ teda nebudú vyvrátené. Zamerajme sa teraz na mýty týkajúce sa spánku, porúch spánku alebo zívaním a podobne.

Spánok ako taký je pre človeka skutočne veľmi dôležitý. Počas spánku totiž telo regeneruje, odpočíva, všetky orgány prechádzajú akýmsi resetom a ráno sme tak pripravení fungovať rovnako dobre ako počas predchádzajúceho dňa. Bohužiaľ nie všetci ľudia sa pýšia kvalitným a dobrým spánkom. Zatiaľ čo niekedy za to môže matrac, inokedy za to môže nejaký zdravotný problém. A ako už bolo spomenuté, o zdraví a spánku koluje celý rad mýtov. Prezraďme si najčastejšie z nich a zároveň si najčastejšie z nich vyvráťme.

Spánok musí trvať osem hodín

Mnohí odborníci hovoria, že človek musí dostatočne spať, aby bol zdravý a silný. To je samozrejme pravda, ale otázkou je, ako dlho musí teda človek spať? Čo je to dostatočný spánok? Medzi nami sa nájde celý rad ľudí, ktorí veria, že spánok musí trvať osem hodín, aby bol dostatočný a kvalitný. Lenže pravdou je, že spánok nemusí trvať osem hodín. Dĺžka spánku je u každého človeka veľmi individuálna, preto na to myslite a pamätáte na to.

Nie je rozdiel medzi spánkom mužov a žien

To je bohužiaľ jeden z veľmi rozšírených omylov. Pravdou je, že rozdiely medzi spánkom mužov a žien existujú. U oboch pohlaví platí, že dlhšie sa spia, keď sú ľudia mladí. U žien sa však spánok skracuje vo chvíli, keď sa stanú matkami. U mužov sa neskôr spánok skracuje v čase, keď dosahujú štyridsiaty rok života. Treba však opäť poznamenať, že sa jedná o veľmi individuálnu záležitosť a každý človek to môže mať so svojím spánkom úplne inak.