Na čo si dať pozor pri hypotéky aneb nespáľte sa

Hypotéka je dnes najčastejší spôsob, ako financovať budúce bývanie. V posledných mesiacoch sa s hypotekárnymi úvermi doslova pretrhol vrece. Na vine je nielen inflácie, ale samozrejme aj skvelé úrokové sadzby. A aj keď začínajú mierne rásť, stále sú v prijateľnej výške. Zoberme si čas pred desiatimi rokmi, keď sa roky pohybovali nad hranicou štyroch percent. Dnes sú polovičné. Ak tiež využijete aktuálnej ponuky hypotekárnych bánk, dajte si pozor na niekoľko vecí.

Poriadne si prečítajte zmluvu

Tou úplne základné chybou, ktoré sa však mnoho ľudí dopúšťa je neprečítaní zmluvy. Každý človek by si mal prečítať jedno slovo za druhým skôr, než vezme do ruky ceruzku a zmluvu podpíše. Takých drobných zádrhelů, ktoré na prvý pohľad nejdú vidieť môže byť v zmluve rovno niekoľko a v budúcnosti vám môžu rapídne skomplikovať splácanie úveru.

Najčastejšie býva problém v údajoch, ktoré nebývajú vždy uvedené správne. Čo by vás tiež malo zaujímať, tak či môžete predať, prípadne prenajať nehnuteľnosť aj bez súhlasu banky. A ďalej si zistite, ako budete hypotéku čerpať.

Skontrolujte si úroky

Čo by vás malo tiež zaujímať a čo je dôležité si opäť zistiť pred podpísaním zmluvy s hypotekárne bankou sú úroky. Všeobecne sa uvádza, že vaša pozornosť má skĺznuť k hodnote RPMN, ktorá v sebe zahŕňa nielen úroky, ale aj poplatky alebo sankcie čiže všetko, čo zaplatíte navyše nad dohodnutý čiastku.

Úroky je síce dobré poznať, ale sú len hŕstkou v mori toho, čo zaplatíte navyše.

Neukvapujte sa s výberom poskytovateľa

Väčšina ľudí chce dojednať úver čo najrýchlejšie. Chce vlastniť nehnuteľnosť lusknutím prstov, ale takto to naozaj nefunguje. Alebo takto – ak sa nechcete spáliť, je dobré si dať najmä s výberom poskytovateľa načas. Nenechajte sa zlákať reklamou, porovnávajte nezávisle pomocou online porovnávačov alebo vlastného zistenia.