Nikdy sa nenechajte rozhodiť kritikou

Patríte medzi ženy, ktorým vyhŕknu slzy zakaždým, keď sa ich niekto pokúsi skritizovať? Najradšej by ste utiekli niekam pod zem a vôbec sa nevideli? Kľud, nie ste samy. Každý nedokáže kritiku prijímať. Bodom pre vás je ale skutočnosť, že sa to chcete a snažíte naučiť. Ako ďalej, aby ste nabudúce pripomienky zvládli s nadhľadom?

Dieťaťu musíte dať bezpečnú zónu

Terčom kritiky sa stávame už od malička. Už malinké dieťa čelí prvým kritickým pripomienkam mamičky. Najbližšie človek sa hnevá, keď dieťa nepočúva, že protivné, nenechá rodičia chvíľu v pokoji. V takých chvíľach majú naši výchovu ku kritike rodičia. Je dôležité, aby nám dokázali dať jasné hranice, čo smieme a čo už nie a vytýčili tým priestor, kde sa budeme bez úhony pohybovať. Tým pádom sa dokážeme orientovať vo svete. Budeme sa učiť a získavať sebavedomie. Lenže ako má získať sebavedomie dieťa, ktorému rodičia dieťa neustále len kritizujú a nevie mu dať zázemie, bezpečnú zónu? Potom je možné, že bude aj v dospelosti vnímať akúkoľvek poznámku ako kritiku a ťažko sa s ňou vyrovná. Skrátka aj náš vzťah ku kritike sa riadi naučenými vzorcami.

Hľadajte svoje dobré vlastnosti

Keď sa neustále kritizované dieťa necíti dostatočne isté samo sebou, svojimi schopnosťami a zručnosťami – a k tomu vzhľadom k obvyklému scenáru kritiky v jeho živote zrejme dôjde, kritika ho vždy rozhodí. Bude trpieť, môže to dôjsť až k psychosomatickým príznakom. Ak ženy, viete, že kritiku zle znášate, napríklad práve kvôli podceňovaniu z detstva, je na čase s týmto faktom pracovať. Ako? Predovšetkým sa snažte zvýšiť svoje sebavedomie, nepodceňovať sa. Keď sa stále vnímate negatívne, odsudzujete sa, ako vás má mať rado vaše okolie, keď to nedokážete ani vy samy? Dajte si preto domácu úlohu. Nájdite na sebe pre začiatok jednu vlastnosť, ktorá je naozaj dobrá a jednu schopnosť, ktorú máte a ľudia v okolí ju oceňujú. Rozvíjajte ju.