Peniaze vo vzťahu: Ani pri zamilovanosti nezabudnite na spravodlivú deľbu výdavkov

Financie dnes hrajú v živote žien veľkú úlohu. Za uplynulých sto rokov došlo k skutočne veľké emancipácii u žien. Už nejde o puťka, ktorých hlavnou úlohou bolo postarať sa o deti domácnosť. Naopak. Ženy plnia veľa úloh a ani finančne už nie sú závislé na mužoch. Zarábajú si. Zákonite aj platby v domácnosti potom vyzerajú inak. Ako by mala vyzerať deľba o výdavky u muža a ženy? Ani keď chodíte na romantické večere, nezabudnite riešiť otázku peňazí. 

Modely môžu byť rôzne 

Predovšetkým záleží na dohode oboch partnerov. Niektorí treba môžu mať aj spoločný účet, z ktorého po dohode budú čerpať peniaze s tým, že obaja majú prehľad o všetkých výdavkoch. Inokedy môže byť rovnako výhodný model dvoch oddelených účtov. V takom prípade sa spoločne delia o výdavky na bývanie, teda nájom či hypotéku. Napríklad idú systémom: každý platí polovicu. Ďalej je otázkou platba výdavkov za domácnosť, teda jej bežnú prevádzku – nákupy potravín. V tomto prípade môže fungovať tiež model päťdesiat na päťdesiat, kedy treba jeden nákup platíte vy, druhý účet partner, skrátka štýl raz ja, druhýkrát ty. Iný model je potrebné že jeden z partnerov zo svojho účtu platí nájom, druhý potom réžiu domácnosti. V takom prípade je ale treba povedať, že by obe položky mali byť na finančne porovnateľnej úrovni, aby bývanie nebolo výrazne drahšie alebo lacnejšie ako chod domácnosti a naopak. Tieto modely sú finančne spravodlivé pre obe strany. 

Pravidlá sa musia vyjasniť 

Predovšetkým je ale potrebné zdôrazniť, že finančné pravidlá páru je potrebné stanoviť hneď na začiatku vzťahu. Ak sa totiž vžije nejaký model, je ťažké ho následne meniť. Najmä v prípade, že je pre jednu stranu nespravodlivý, alebo je tak vnímam. Je nutné si to hneď od začiatku vyjasniť. Potom je aj rodinné financovanie jasné a podieľajú sa na ňom obaja partneri.