Plastický chirurg musí byť aj zdatný psychológ

Čo kraj, to iný vkus a iný mrav … platí to aj v estetickej medicíne a plastickej chirurgii. Ako sa líši výkony a požiadavky pacientok u nás a v zahraničí? A akým smerom sa vôbec plastická chirurgia posunula za posledných dvadsať rokov? Stále je liposukcia a zväčšenie pŕs tak žiadané? O tom všetkom sa dočítate v rozhovore s predným českým plastickým chirurgom, MUDr. Miroslavom Veľkým.

Máte dlhoročné skúsenosti ako sa štúdiom, tak aj prác v zahraničí (Francúzsko, Veľká Británia, USA). Líšia sa práca plastického chirurga v Amerike v porovnaní s európskym poňatím? Líšia sa aj vnímanie a preferencie samotných pacientok v jednotlivých krajinách?

Áno, líšia sa. Povedal by som, že americkí kolegovia majú o niečo viac sebavedomia ako tí európski. Koľkokrát s pýchou prezentujú výsledky, ktoré by v Európe neboli označené za vydarené, a jedným dychom dodávajú, že rovno počítajú s ďalšími opravami – že to k tomuto odboru jednoducho patrí a hlava je z toho nebolí. Keď chce pacient korekcie u nás, chirurg pracuje na prvú dobrú. Vnímanie a preferencie pacientok sa potom líšia tak časovo, ako aj regionálne. V Amerike stále „letí“ guľaté implantáty a anatomický, prirodzenejšie tvar implantátov im zas až tak veľa nehovorí.

Môj priateľ, londýnsky plastický chirurg Patrick Mallucci hovorí, že často, keď prezentuje výsledky augmentácie s anatomickým implantátom, Američania krútia hlavou a hovoria, že implantát tam predsa nie je vidieť. Meradlá ideálu krásy sú tam jednoducho iná.

V čom vidíte najväčší prínos vo vývoji plastickej chirurgie počas posledných rokov?

Ak pominiem úspechy rekonštrukčnej chirurgie typu transplantácie ruky či transplantácia tváre, čo bolo ešte pred 20 rokmi nemysliteľné, tak v estetickej chirurgii je to nepochybne technologický vývoj, ktorý nám priniesol nové materiály a tým rozšíril spektrum výkonov a ich indikáciou. V posledných rokoch prichádza stále nové druhy gélu v silikónových implantátoch, nové typy povrchov prsných implantátov, a objavili sa aj novinky v oblasti liftingových nití, ošetrenie tukového tkaniva a tkanivových výplní.

Jednou z vašich hlavných špecializáciou je zväčšenie pŕs, pre ktoré ste pacientkami vyhľadávaný. Čo je „tajomstvom“ vášho úspechu a spokojnosti klientok?

Preferujem skôr prirodzený tvar prsníka, čo často znamená použitie anatomického implantátu a objemu, ktorý by mal byť proporcionálny ku zvyšku tela. Ak jedno alebo druhé nie je splnené, je vidieť, že prsia nie sú prirodzená. A to nepovažujem za pekný výsledok, aj keď to často požiadavkou dám je, najmä tých mladších vekových kategórií. Pokiaľ si žena nechá u konzultácie poradiť, takmer vždy sa dostávame k miernenie požiadaviek na veľkosť implantátu a vždy pripomínam, že platí – väčší implantát, väčšie starosť, menšie implantát, menšie starosť.

Do akej miery musí plastický chirurg byť aj psychológom?

Je to veľmi dôležité. Aj keď sa ale veľakrát snaží, môže sa stať, že ani skúsený chirurg za krátku konzultáciu nie celkom odhadne. Pri počiatočných konzultáciách je ale naladenie sa na povahu, psychický stav a postoje pacientky skutočne zásadný. Cieľom je vždy uspokojiť požiadavky, a zároveň dospieť k esteticky aj zdravotne rozumnému výsledku.

Osobné konzultácie tak skutočne nie sú „len“ letmým zoznámením s operatérom, ktorý zrealizuje vaše túžby a priania. Je to čas, ktorý investuje do vlastnej istoty – že váš lekár má prehľad ako o vašom zdravotnom stave, tak aj o vašich detailných proporciách, celkovej životnej situácii, a hlavne – o dôvodoch, ktoré vás k zákroku vedú. To všetko potrebuje k tomu, aby mohol na základe svojich skúseností dosiahnuť kvalitného výsledku. Sám Dr. Veľký, ktorý sa špecializuje na augmentácie pŕs na klinike Mediestetik, preto na konzultácie nabáda a je otvorený aj opakovaným stretnutím tak, aby pacientky mala absolútnu dôveru a istotu v jeho práci. Uvažujete aj vy o zväčšenie poprsia? Vykročte za svojím snom a začnite u konzultácií!