Posuvné interiérové dvere. Moderné domácnosti sa bez nich nezaobídu

Posuvné interiérové dvere sú veľmi obľúbenou voľbou pre novostavby, alebo aj pri rekonštrukciách starších domov. Ich výhodou je to, že nepotrebujete mať priestor pred nimi aj za nimi, aby ste ich mohli otvoriť. V závislosti na tom, aký typ zvolíte, bude ale potrebné miesto vedľa dverí. Pokiaľ bojujete s priestorom, mali by ste zvážiť vybudovanie dverí, ktoré sa pri otváraní zasúvajú do puzdra. Ich cena je obvykle vyššia, ale ušetrí priestor a vyzerajú veľmi pekne.

Horné uchytenie dverí

Existujú v podstate dve možnosti uchytenia interiérových dverí. Tou prvou sú horné koľajnice. Ide o veľmi populárne riešenie, kedy sa koľajnica môže namontovať rovno na strop – avšak nie na podhľady (dvere by nemuseli byť tak dobre spojené so stropom, čo znamená nebezpečenstvo pre prechádzajúce). Dole nie je potrebné žiadne vedenie, čo je výhodou, pokiaľ si chcete čo najviac uľahčiť upratovanie. Také dvere sú veľmi atraktívne, ich prevádzka je tichá a spoľahlivá. Otvorte ich jedným prstom. Horná koľajnica pre posuvné dvere znamená, že výška dverí musí byť rovnaká, ako výška miestnosti.

Spodné vedenie pre posuvné dvere

Aj toto riešenie je veľmi pohodlné a tiché. Dvere sú vedené po lište v spodnej časti, hore sú len stabilizované. To je vhodné riešenie, pokiaľ potrebujete namontovať dvere na podhľady. Predajné ponuky zahŕňajú rad kovaní pre interiérové dvere a nábytkové doplnky. Aj tie môžu ovplyvniť funkciu a stabilitu dverí.

Spodné aj horné uchytenie dverí

Posuvné dvere môžu byť namontované na spodných aj horných lištách. To sa používa napríklad pre ťažšie dvere alebo dvere, ktoré vyžadujú väčšiu stabilitu. Horné uchytenie je možné inštalovať do steny alebo na strop, dolné zase do podlahy. Najobľúbenejšie sú obvykle dvojkoľajné nábytkové doplnky, vďaka ktorým sa môžu posúvať dvoje dvere súčasne, nezávisle na sebe. Hodiť sa to môže napríklad pri použití dvojkrídlových dverí.