Poznáte svíby? rozžiari záhradu

Aké rastliny môžu krásne rozžiariť záhradu? Sú to také, ktoré sa neboja využiť krásu svojho sfarbenie. V súčasnej dobe sa majitelia záhrad snaží o to, aby ich záhrada nevyzerala nudne, aby bola čo najfarebnejšie a najviac zaujímavá. Niektorí pestujú farebné hortenzie, iní sa uchyľujem k typickým ružiam a ďalšie volia zaujímavé kríky, ktoré nepestuje len tak niekto. K obľúbeným, napriek tomu k nie tak často pestovaným krom, ktoré sú známe tým, že záhradu dokážu fantasticky rozžiariť, patria takzvané sľudy. Jedná sa o krásne kríky, ktoré dokážu záhradu rozžiariť aj počas pochmúrne a dlhej zimy.

Sľudy môžete poznať z slnečných strání. Počas zimy sa krásne sfarbujú do vínovo červenej farby, mnohé z nich sa zase sfarbujú do farby žltej. Keďže sa jedná o okrasné kríky, ktoré dokážu prežiť aj v extrémnych podmienkach, sú pre zimnú záhradu to pravé. Navyše aj počas teplých ročných období krásne zdobia záhradu, tak nad nimi dlho neváhajte.

Neváhajte, pretože teraz je ideálny čas na ich výsadbu.

Kam sľudy umiestniť?

Sľudy samozrejme nemôžete umiestniť kamkoľvek, to takto nejde. Musíte ich umiestniť tam, kde je to pre nich najvhodnejšie. Ideálne miesto je pre nich miesto pred ihličnany alebo sa hodí pred vždyzelené listnaté stromy.

Ako sľudy pestovať

Či už sa rozhodnete umiestniť sľudy pred ihličnany alebo pred vždyzelené listnaté stromy, úspech pestovanie netkvie v umiestnení, ale v správnom rezu. Sľudy sa nikdy nezarezávajú priamo pri zemi, zarezávajú sa spravidla približne pätnásť centimetrov nad zemou. Spravidla sa sľudy režú raz za tri roky, počas ktorých je nutné pravidelné tvarovanie.

Jedná sa o kríky, ktoré budú najkrajšie naozaj až v zime. Síce robia parádu aj nasledujúceho pol roka, ale v zime majú svoje čaro. Nejedná sa o kríky, ktoré sú vhodné na formálne živé ploty, je to naozaj skôr dekorácie na záhradu, ktorú si zamilujete.