Príchuť Orientu V Európe

Mnoho z nás má Balkánsky polostrov spojený iba s vyľahávaním na jadranských, čiernomorských alebo gréckych plážach. Táto oblasť však môže poskytnúť návštevníkom oveľa viac. Práve tu sa totiž mieša hneď niekoľko kultúr.

Pamiatky aj pripomienky tureckej nadvlády

Nájdeme tu katolícke i pravoslávne pamiatky rovnako ako pripomienky tureckej nadvlády. Snáď najviditeľnejšie premietanie týchto vplyvov je zrejmé v Bosne a Hercegovine. Táto bývalá juhoslovanská republika prešla v 90. rokoch minulého storočia krvavou vojnou. Bol to najväčší vojnový konflikt v Európe od roku 1945. Od jeho ukončenia však už ubehlo 20 rokov a krajina opravila väčšinu svojej turistickej infraštruktúry.

Sarajevo je najnavštevovanejším miestom

Najnavštevovanejším miestom Bosny a Hercegoviny je jej hlavné mesto Sarajevo, ktoré najviac utrpelo počas bosnianskej vojny. Vtedy bolo obliehané z okolitých kopcov srbskou armádou. Kedysi jedno z najkozmopolitnejších európskych miest si uchovalo aj v súčasnosti svoj orientálny kolorit. Za neho vďačí dlhej tureckej nadvláde.

Najviac pamiatok na toto obdobie nájdeme v historickej časti mesta zvanej Baščaršija. Toto starobylé centrum mesta vzniklo už v 15. storočí a jeho názov znamená v turečtine veľké trhovisko. Aj dnes tu nájdeme množstvo remeselníckych dielní a obchodov, ktoré dopĺňajú reštaurácie s miestnymi špecialitami a útulné kaviarne.

Hor sa na známy most

Modernejšiu históriu pripomína most Latinska ćuprija cez rieku Miljacku, kde roku 1914 Gavrilo Princip spáchal atentát na rakúskeho cisára Ferdinanda d´Este. To viedlo k neskoršiemu rozpútaniu 1. svetovej vojny. Obliehanie Sarajeva pripomína múzeum. Nachádza sa v mieste bývalého tunela, ktorý v čase obliehania spájal mesto s okolitým svetom.

V srbskej časti zvanej Lukavica nájdeme zaujímavé ortodoxné stavby. Milovníci prírody sa môžu vydať do okolitých hôr. Populárne sú predovšetkým hrebene Bjelašnice a Jahoriny. Sarajevo vďaka svojej polohe uprostred hôr bolo usporiadateľom zimných olympijských hier v roku 1984.