Silu byliniek v zimných mesiacoch ocenia ako deti, tak dospelí.
Čaje sa pijú odpradávna pre svoju vynikajúcu chuť. Bylinkové čaje majú navyše liečivé účinky, dokážu upokojovať, alebo naopak povzbudiť. Pretože je tu jeseň, ku ktorému patrí kašeľ, nádcha, jesenné depresie a iné neduhy, skúste namiesto do lekárničky siahnuť po nejakej tej bylinke. Ak nepocítite rozdiel, nemusíte sa ako u lieku obávať o svoje zdravie, bylinky totiž ešte nikomu neuškodili!
Čas plieskaníc, sychravého počasia aj nízkych vonkajších teplôt idú ruka v ruke s kašľom a nádchou. Riešením aj vhodnou prevenciou sú bylinné čaje. Musí ale byť uvarené tak, aby ste sa o účinné látky v nich zbytočne nepripravili. Väčšina z nás ale všetky tieto nápoje pripravuje rovnakým spôsobom. A to tak, že je zalejeme vriacou vodou, necháme vylúhovať a vypijeme.
Lenže takto sa často pripravíme o všetky tie liečivé látky a prípadné vitamíny v nich obsiahnuté. Každá ingrediencie vyžaduje niečo iné. Existujú v podstate tri spôsoby, ako správne čaju pripraviť. Výluh možno získať počas varu, zaliatím horúcou vodou či za studena. Z ingrediencií obsahujúcich silice, ako sú mäta, medovka, šalvia, aníz, fenikel, rasca a podobne, aj z bylín ako sú lipový kvet, harmanček, palina, zemežlč a ďalšie sa pripravuje nálev.
To je výluh získaný za tepla. Stačí je preliať vriacou vodou, potom hrnček alebo kanvičku prikryjeme a na teplom mieste necháme stáť asi pätnásť minút. Nálev sa potom scedí a ihneď konzumuje. Naproti tomu šípkový čaj sa vriacou vodou zalievať nesmie. Pripravujete sa totiž nielen o väčšinu vitamínu C, ale aj ďalších, ako sú vitamín A, K a vitamíny skupiny B. Použité ingrediencie sa zaleje šálkou vlažnej vody a nechá sa tri až dvanásť hodín, niekedy aj niekoľko dní stáť za občasného miešania pri izbovej teplote .
Získaný nálev preceďte cez umelohmotné sitko alebo plátno. Tesne pred konzumáciou nápoj potom len zohrejte na zhruba sedemdesiat stupňov Celzia. Len pri tomto postupe zachováte v získanom nápoji čo najväčší obsah vitamínu C. Piť ho, ale môžete aj studený. Nápoje z tvrdých rastlinných častí, napr. Zo driev, kôry a koreňov, pokiaľ neobsahujú väčšie množstvo silice, sa potom pripravujú varom a nazývajú sa odvar. Ten získate tak, že rastlinné časti vhodíte do príslušného množstva studenej vody, v prikrytej nádobe je zahrejete k varu a varíte asi desať až pätnásť minút. Nápoj potom ešte necháte asi štvrť hodiny stáť, potom scedíte a konzumujete.