Staré tenisky sa predali za desať miliónov. Nechcete predať aj svoje?

V aukciách sa naozaj predáva všetko, dokonca aj staré tenisky, ktoré sa nedávno predali za rekordnú sumu, a síce za desať miliónov korún. Ponúka sa preto otázka, či nemáte záujem o predanie aj svojich starých tenisiek, pokiaľ teda niektoré doma máte. Aj keď je pravdou, že tenisky, ktoré sa predali za rekordnú sumu, boli jedny z prvých párov bežeckých topánok, ktoré vyrobila spoločnosť Nike v roku 1972. K aukcii došlo v New Yorku, kde sa spomínané tenisky predali konkrétne za skoro 438 tisíc USD, čo je teda niečo okolo desať miliónov korún. Ako sme spomenuli, jedná sa o rekordnú sumu – v minulosti sa nikdy toľko za tenisky nezaplatilo.

Jedná sa o topánky Moon Shoe

Konkrétne sa jedná o topánky zvanej Moon Shoe, ktoré boli navrhnuté spoluzakladateľom značky Nike a zároveň tiež trénerom Billom Bowermanom. Ten je navrhol pre olympijské bežcov.

Tenisky sa vyrobili ručne, týchto tenisiek bolo na celom svete len dvanásť. Sú typické svojou podrážkou, ktorá je vo vzorov vaflí. Unikátny tenisky sa dali do aukcie v neporušenom stave, čo je samo o sebe prekvapujúce. Podľa všetkého sú to jediné tenisky tohto druhu na svete, ktoré v neporušenom stave existujú.

Kto sa stal majiteľom starých tenisiek?

Vyvolávacia cena začínala na osemdesiatich tisícoch USD a naozaj sa neočakávalo, že by konečná cena dosiahla dvojnásobku predpokladanej hodnoty. Desať miliónov korún bol ochotný zaplatiť za staré tenisky kanadský investor a zároveň tiež zberateľ áut Miles Nadal, ktorý má v pláne si „ulovené“ tenisky vystaviť vo svojom súkromnom múzeu v Toronte.

Tenisky Nike tromfli aj tenisky Michaela Jordana
Nedávno vydraženej tenisky dokonca tromfli aj tenisky značky Converse, ktoré sa pred dvoma rokmi predali za 190 tisíc USD. Boli známe tým, že je obul napríklad Michael Jordan, a to na olympijskom basketbalovom finále.