Tipy na lepšie fotky z ciest

Plánujete sa v blízkej dobe vydať za dobrodružstvom? Chcete odcestovať do zahraničia na pár týždňov alebo vás len láka predĺžený víkend niekde u nás? Či už sa vydávate do Česka alebo ste sa rozhodli preskúmať niektorý zo zahraničných kútov, pravdepodobne chcete mať z danej dovolenky tie najkrajšie fotografie a spomienky. Pokiaľ tomu tak naozaj je, máme pre vás niekoľko tipov, ako na lepšie fotky z dovoleniek.

Dnes to je samozrejme o zážitkoch, ale hlavne aj o fotografiách. Ľudia chcú mať fotografie, ktoré im budú pripomínať, ako dobre sa na danej dovolenke mali. Chcú mať tieto obrázkové spomienky, ktoré im oživia spomienky aj po dlhých rokoch. Pokiaľ však fotky nie sú dokonalé, radšej sa na ne nepozerajú. To je však veľká škoda. Aby ste sa na nich chceli pozerať s obľubou, mali by ste začať fotiť trochu inak. A my vám dáme zopár tipov na krásne fotky, na ktoré sa nebudete môcť vynadívať.

Určite si kompozíciu

Pokiaľ si so sebou na cesty beriete kvalitný fotoaparát, nemali by ste zabúdať na určovanie kompozície. Práve kompozícia ovplyvňuje to, ako budete fotku vnímať. Kompozícia je inými slovami umiestnenie objektu na fotografiu. V praxi sa hovorí o takzvanom pravidle tretín, kedy by sa mal objekt vášho záujmu nachádzať priamo v strede obrazovky.

Foťte hlavne ľudí

Je síce krásne fotiť okolitú prírodu, ale najviac emócií a spomienok vo vás vyvolajú rovnako ľudia na fotkách. Preto sa nebojte fotiť ľudí, ktorí sú okolo vás. Nefoťte samozrejme len seba, ale foťte aj ľudí cudzích, v tvári ktorých sa skrývajú najrôznejšie emócie. Foťte napríklad tých, ktorí vás ubytovali alebo ktorí vám ukázali cestu. Práve tí sa budú neoddeliteľne spojiť s vašou dovolenkou.

Dôležité je svetlo

Aby boli fotky naozaj dokonalé, mali by ste sa pohrať so svetlom. Je to jeden z najdôležitejších faktorov. Všeobecne platí, že pokiaľ budete mať svetlo zlé, nikdy nedosiahnete tak krásne fotografie ako vo chvíli, keď vám svetlo bude hrať do kariet.