Tipy pre zdravé oči

Bez očí by sme boli doslova nahraní. Síce život so slepotou je možný, ale nie je rozhodne jednoduchý, to vám napokon potvrdí, každý nevidiaci človek. V súčasnej dobe navyše stále viac ľudí pracuje na počítačoch, čo znamená, že stále viac ľudí trpí syndrómom suchého oka, čo je okrem iného aj syndróm trápiaci všetkých, ktorí nosia kontaktné šošovky. Avšak oči je možné zachrániť – alebo skôr je možné predchádzať nielen syndrómu suchého oka, ale aj ďalším ochoreniam.

Zápal spojiviek nie je ani zďaleka to jediné, čo človeka môže sužovať. Oči môžu trápiť ďalšie a ďalšie choroby, niektoré dokonca vedú k úplnému oslepnutiu. V prípade, že by ste videli zle, nezaostrene alebo že by ste nevnímali farby, treba zamieriť čo najskôr k očnému lekárovi. Dovtedy dodržujte naše tipy pre zdravé oči, predídete tým očným chorobám, ktorým je možné predchádzať.

Posilňujte očné svaly

Posilňujte očné svaly, to vám určite odporučí nejeden odborník, nejeden očný doktor. Posilňovať očné svaly môžete tak, že budete zaostrovať striedavo nablízko a do diaľky. To znamená, že budete striedať pohľady do okna a pohľady napríklad do monitora či do knižky.

Dodajte telu dostatok vitamínov

Nie nadarmo nám rodičia hovorili, aby sme jedli mnoho mrkvy, aby sme mali zrak ako ostriež. Avšak mrkva nie je jediná zelenina, v ktorej sa skrývajú živiny a vitamíny, ktoré k zdravému zraku potrebujeme. Aby bol náš zrak zdravý a ostrý, potrebujeme vitamíny A, C a E. Tie nájdeme najmä v oranžovej alebo zelenej zelenine, teda v mrkvách, oranžových paprikách, v zelených paprikách, brokolici či ďalšej podobnej zelenine. Samozrejme tieto potrebné vitamíny nájdeme aj v ovocí, a to konkrétne v čučoriedkach, aj v hroznovom víne alebo prípadne v sóji.

Oči tiež potrebujú bielkoviny, a to konkrétne morské ryby alebo vajcia.

Uvoľňujte očné svaly

Ak cítite únavu v očiach, uvoľnite očné svaly. To robte tak, že oči zatvorte, následne viečka zľahka zakryte dlaňami a vydržte tak aspoň jednu minútu.