Udržateľné kúsky v šatníku. Čím sa líši od ostatných

Spôsob, ako v minulých rokoch módny priemysel fungoval, má v súčasnosti stopku. Aj keď ešte stále chýba niektorá potrebné nariadenia, zo všetkých strán sa požaduje, aby sa podmienky výroby a predaja posunuli smerom ku kvalite a obmedzili kvantitu. Zaobstarať teraz môžete i tzv. Udržateľnej kúsky.

Zavrhnutie rýchle módy

Nie je tomu tak dávno, kedy významní predstavitelia na politickom poli upozorňovali na nedôstojné podmienky zamestnancov v módnom priemysle. Časom sa pridali tiež celebrity, ako je napríklad Ema Watson. Všetci sa spoločne snažili na problém upozorniť a aktívne ho riešiť. Výsledkom je malý ústupok zo strany módneho priemyslu, a tým je čiastočná ponuka udržateľné módy.

Väčšia snaha o ochranu prírody

Aj keď si zrútená budova textilného priemyslu Rana Plaza v Bangladéši vyžiadala vyše tisíc obetí, aktivisti neskôr bojovali aj za iné hodnoty. V ohrození je podľa ich slov aj samotná Zeme. Výroba nového oblečenia je totiž náročná na spotrebu vody, energie a súčasne produkuje vysoké množstvo CO2. Väčšina módnych kúskov z rýchlej módy je produkovaná v Číne, ktorá je v posledných rokoch tiež najväčším producentom CO2 na celom svete.

Čo prinášajú udržateľné kúsky

U udržateľných kusov módy ide napríklad o podporu lokálnych predajcov. Ak zakúpite oblečenie, ktoré bolo vyrobené vo vašej krajine, uľahčíte prírode o CO2, ktorá bola produkovaná pri preprave.

Ďalšie dôležitú úlohu zohráva materiál. Pred nákupom zvážte, či sa jedná o kus oblečenia, ktorý reálne v budúcnosti aktívne využijete a či máte prostriedky k tomu, aby ste o neho mohli dlhodobo starať. Väčšina i kvalitných materiálov potrebuje miesto práčky zásah čistiarne a nie je možné ich sušiť v sušičke.

Udržateľnosť od zahraničných predajcov

Módny priemysel predáva teraz tiež oblečenie alebo obuv, ktoré boli vyrobené recykláciou starých kusov. U niektorých je zvýraznené tiež použitie bio bavlny a ekologického spracovania.

Nezabúdajte tiež na fakt, že módny trend, ktorý je určený len pre jednu sezónu, nie je udržateľný. Ak teda chcete tento proces podporiť, nakupujte len také oblečenie, ktoré budete môcť aj niekoľko rokov v budúcnosti kombinovať s ďalšími.