Už ste si nechali vyšetriť znamienka a pehy?

Dlhé leto nám určite prinieslo veľa pozitív. Slnečné žiarenie má napríklad preukázateľný vplyv na našej psychiku. Vďaka teplu a slnečnému svitu by sme sa mali cítiť šťastnejší. Tienistou stránkou slnečných lúčov je ale riziko rakoviny kože. Obzvlášť po dlhom a teplom lete, ako bolo to tohtoročný, by sme si mali nechať vyšetriť znamienka a pehy. 

Znamienka si odfoťte 

Pehy a znamienka by si mal strážiť každý z nás. Samovyšetrenie patrí k samým základom starostlivosti o telo. Podobne ako vykonávame samovyšetrenie prsníka, by sme mali strážiť aj našu kožu. Zamerať sa musíme predovšetkým na zmenu znamienok. Ak rastú, mení tvar alebo farbu, musíme byť na pozore a vyhľadať lekára! Ako však spoznáme, že sa znamienko mení? Najlepšie metódou je si kožu vyfotiť a po čase porovnať. Preventívne vyšetrenie by sme mali doma vykonávať ideálne každý mesiac! 

Len lekár určí, či sa znamienko odstráni 

Väčšina znamienok alebo pieh nebezpečná nie je. Všeobecne ale platí, že by sme mali venovať väčšiu pozornosť tým útvarom, ktoré sú veľké a vypuklé. Na prevenciu sa tiež musí viac zamerať tí z nás, ktorí majú pre vznik rakoviny kože genetické dispozície alebo ju už raz prekonali. Čo keď sme zistili, že sa nám znamienko alebo pehy naozaj mení? Vyhľadať odborníka. Lekári nám znamienko vyšetrí a rozhodnú, či je potrebné odstrániť. 

Dermatológovia znamienka odstráni laserom 

Návštevu dermatologických špecialistov by sme v žiadnom prípade nemali odkladať. Na klinike Mediestetik lekári pracujú s frakčnom ablatívnym laserom Candela CO2®. Okrem znamienok vie laserom odstrániť aj pehy, bradavice a ďalšie výrastky. Našťastie nejde o nijako zložitý zákrok. Dermatológovia odstráni znamienko len v lokálnej anestézii a za niekoľko minút. Ošetrené miesto sa spravidla zahojí do týždňa. Bezprostredne po zákroku je lepšie nebyť na priamom slnku a ošetrené miesto nenamáčať.