Vyberáme matrac do spálne. Aké existujú druhy?

Matrac sa podieľa na kvalite nášho spánku. Ak sa chcete dobre vyspať, je najskôr potrebné investovať nemalé peniaze do matraca. Investícia do matraca je skutočne niečo, za čo budeme vďační, o tom niet pochýb. Preto si poďme prezradiť, aké druhy matrace vlastne existujú a ako si matrac vybrať.

V súčasnej dobe nájdete na trhu mnoho rôznych druhov matracov. Výrobcovia sa naučili je označovať veľmi peknými názvy, ale pravdou je, že nie všetky matrace sú tak skvelé ako ich názov. Pri výbere matraca trvajte na vyskúšanie, nechcete predsa kúpiť mačku vo vreci. Naviac nie každému človeku vyhovuje penový matrac, ktorá je dnes naozaj najviac vyzdvihované. Niekomu môžu sedieť matrace latexové, inému zase pružinové, niekto sa vyžíva na lamelových matracoch.

Latexové matrace

Dnes sú veľmi obľúbené latexové matrace čiže matrac z latexu. Vyrába sa zásadne z prírodného a syntetického latexového materiálu, ich výhodami je hlavne tvarová stálosť, stredná tvrdosť a okrem iného aj bodová elasticita. Matrace sú navyše skvele odvetrané, zaisťujú teda dokonalú cirkuláciu vzduchu. Z počiatku sa človek nesmie čudovať latexovému zápachu, ktorý sa však po niekoľkých týždňoch úplne vytratí a je ten tam.

Matrac z lenivej peny

Možno ste sa stretli s matracmi z lenivej peny. Lenivá pena je zmesou PUR a HR peny. Vďaka tomu matrac dokonale podopiera chrbticu, okrem iného nespôsobuje preležaniny a tiež má pozitívny vplyv na prekrvenie tela. Je však trochu cenovo náročnejšie.

Sendvičové matrace

Existujú tiež takzvané sendvičové matrace, ktoré sú kombináciou rôznych materiálov. Jednotlivé materiály použité do sendvičových matracov sú poskladané sendvičovým spôsobom na seba, vďaka tomu dosahujú mnohých skvelých vlastností. Keďže je matrac zložený z viacerých materiálov, tuhosť býva variabilný pri otočení matraca.