White Tie, Casual, Cocktail … Ako na dress code?

Dostali ste pozvánku na dôležitú spoločenskú udalosť s presne stanoveným kódom oblečenia? Aby ste sa vyhli rozpakom, pozrite sa, čo sa skrýva pod každou frázou. Zároveň nezabúdajte, že ak sa chystáte na podujatie s partnerom, je dôležité, aby ste sa k sebe hodili farbou aj štýlom oblečenia. Spoločenské pravidlá prikazujú, že žena by mala vždy zodpovedať mužovi, nie naopak.

Biela kravata je najformálnejšia

Neexistuje formálnejší dress code ako biela kravata. U mužov sa vyžaduje frak s bielou vestou, biela košeľa a motýlik, ako aj nohavice s vysokým pásom a šľapkami. Ženy sa obliekajú do dlhých plesových šiat, ktoré dopĺňajú dlhými rukavicami, šperkami a šatkou. Hodinky nechajte doma! Na svadbách a iných významných udalostiach môžeme vidieť Black Tie, čo pre mužov znamená smoking s bielou košeľou a čiernym motýlikom, a pre ženy šaty v tmavej alebo neutrálnej farbe s podpätkom, minimálne po kolená.

V pracovnom živote sa bežne stretávame s biznis casual oblečením. Muži si môžu obliecť klasické nohavice s ležérnym sakom a košeľou s dlhým rukávom alebo polokošeľou. Kravata nie je potrebná. Ženy môžu siahnuť po šatách, nohavicových kostýmoch alebo sukni a blúzke, ale šaty a sukne nesmú končiť nad kolenami a nie sú vhodné vysoké výstrihy.

Koktejlové šaty

Bežný a obľúbený je koktailový dress code, ktorý sa zvyčajne vyžaduje na firemných podujatiach alebo honosnejších večierkoch a svadbách. Pre mužov to znamená oblek s kravatou alebo bez nej a kožené topánky. Košeľa môže byť ležérna. Od žien sa očakáva, že si oblečú kokteilové šaty s lodičkami alebo nohavicový kostým s výraznými šperkami.

Pri menej formálnych podujatiach sa môžete stretnúť s kódom obliekania nazývaným poloformálny. Páni môžu siahnuť po obleku vo svetlejších farbách a vybrať si motýlika alebo kravatu. Ženy by si mali obliecť plášťové šaty alebo nohavicový kostým. Najmenej formálny dress code je Casual, pri ktorom sa nemusíte obliekať – pokojne sa môžete obliecť do bežného oblečenia.