Zázračná bylina menom mäta. Viete, ako pôsobí na ľudský organizmus?

Bylinky rozhodne stoja za pestovanie. V súčasnej dobe sú veľmi moderné v kuchyni, kedy sa kupujú do drobných kvetináčov. Keďže sú priamo pri platni, nezabúda sa na ne pri varení. Medzi obľúbenými bylinkami nájdeme aj mätu, ktorá sa najčastejšie používa pri zdobení dezertov alebo prípadne sa pridáva aj do vody s citrónom pre lepšiu a zdravšiu chuť. Mäta ako taká je však veľmi prospešná pre ľudský organizmus. Človek by ani nepovedal, koľko toho mäta dokáže s ľudským telom. A keď sa to dozviete, určite si nenáročnú bylinku tiež zaradíte do vašej bylinkovej záhradky.

Mäta pieporná – bylinka, ktorú spoznáte najmä vďaka jej špecifickej vôni. Ide o bylinku, ktorú nemožno pestovať zo semena. Rozmnožuje sa len vďaka korenujúcim výbežkom, ktoré vyrastajú z jej podzemku. Mäta sa hojne pestuje nielen u nás, ale aj kdekoľvek na svete. Je to naozaj celosvetovo obľúbená bylina, ktorej moc je známa už od pradávna.

Ako mäta pieporná pôsobí na ľudský organizmus

  • Mäta výrazne prospieva nášmu tráviacemu systému. Ide o bylinku, ktorá dokáže človeka zbaviť akýchkoľvek žalúdočných ťažkostí, ako sú napríklad kŕče žalúdka alebo prípadne žalúdočné krvácanie. Je výborným pomocníkom pri kolike tráviaceho traktu alebo sa odporúča ľuďom, ktorí trápia anorexia alebo len čisto nechutenstvo do jedla či na stravovanie.
  • Ľudia trápia aj zápach z úst. Aj s tým si mäta poradí. Jej vôňa je veľmi známa, špecifická, výťažky z mäty sa pridávajú do mnohých cukríkov alebo žuvačiek.
  • Aj s vyrážkami si ľahko poradí. Pokiaľ vás teda trápi svrbenie či už viditeľné vyrážky, skúste sa okúpať v mätovom odvare.
  • Mnohé čerstvé mamičky môže trápiť až veľká tvorba materského mlieka. Aj to je istý problém, ktorý mäta vie vyriešiť. Konkrétne vie utlmiť tvorbu materského mlieka.
  • Mäta je odporúčaná aj zubárovi. Dokáže totiž uľaviť od bolesti zubov či od bolesti ďasien, ktoré sú späté so zápalmi.